Emergency, call for help: +36 30 383 8383

Bárki kerülhet pánikba a vízen - hogyan segítsünk?

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata a nyár folyamán rendszeresen mutat be nagyon rövid filmeket, melyek a vizek veszélyeire hívják fel a figyelmet. Az első néhány részben a vízitúrázókhoz szólunk. Vízitúrázás során kerülhetünk olyan helyzetbe, ami ijedtséget vagy akár pánikot is okozhat. Ez még gyakorlott túrázóval is előfordulhat. A pánik vízben életveszélyes lehet, a mentőmellény viselése ilyenkor életmentő.



Magyarországon kajakban, kenuban vagy csónakban csak 14 éves kor alattiaknak és az úszni nem tudóknak kötelező a mentőmellény viselése. Mi azonban azt javasoljuk, hogy mindenki viselje, ha vízre száll, mert – ahogyan a videóban is látszik - pillanatok alatt kerülhetünk olyan váratlan helyzetbe, amikor megijedünk vagy akár pánikba esünk.

A pánik egy nagyon veszélyes állapot a vízben. Ilyenkor megszűnik a külvilág érzékelése, nem tudjuk kontrollálni a gondolatainkat és a mozgásunkat, ami a légzésünkre is igaz. Pillanatok alatt elmerülhetünk, ha nincs rajtunk mentőmellény. A mentőmellény fenntartja a pánikban lévő embert a víz felszínén.

Nyomatékosan felhívjuk a figyelmet, hogy pánikban lévő ember mentése, segítése nagyon veszélyes feladat. A vízimentő képzés egyik legfontosabb része ez, nagyon sokat gyakorolják azokat a speciális fogásokat, eljárásokat a vízimentő jelöltek, amelyekkel ki lehet menteni a vízből egy pánikoló embert. A bajbajutott ilyenkor minden erejével azon van, hogy megmeneküljön, ösztönszerűen cselekszik, és észre sem veszi, hogy a hozzá úszó segítőt lenyomja a víz alá. Mivel ilyenkor az életéért küzd, ereje megsokszorozódik, ezért előfordulhat, hogy egy gyerek fizikai ereje is messze túltesz egy felnőttén. Sajnos számtalan esetet láttunk, ahol a segítő fulladt meg a fenti okok miatt.

Ezért, ha túrázótársunk beborul, soha ne úgy mentsük, hogy belénk tudjon kapaszkodni, meg tudja fogni a kezünket. Mindig valamilyen eszközt nyújtsunk felé, úsztassunk oda. Például a hajót, amiből kiborult, egy hordót a kenuból, amiben a holminkat tároljuk. Esetleg egy uszadékfát, letört nagy ágat, ha van a közelben. Vagy a hajónk legelejébe kapaszkodjon, ne az oldalába, amivel könnyen beboríthat minket is. Érdemes úgynevezett dobózsákot vásárolni az indulás előtt, nagy segítség lehet ilyen helyzetben. (Fontos, hogy vízisportokhoz használatos dobózsákot kell keresni.)

Mindebből az is következik, hogy a mentőmellény viselésével felelősséget vállalunk túrázótársainkért is, hiszen, ha segítségre szorulunk, könnyebb dolguk lesz.

A pánik elkerülésére javaslunk egy módszert, amit érdemes gyakorolni is vízi helyzetben, hogy szüksége esetén eszünkbe jusson. Ha bármi váratlan történik velünk a vízen, vízben, amitől megijedünk, hajtsuk végre a következő gondolatsort: állj meg - lélegezz - gondolkozz – cselekedj. Ha ezt begyakoroljuk, és eszünkbe jut váratlan helyzetekben, nagyon sokat tehetünk magunkért és a pánik elkerüléséért.

Meet our supporters

MOL
FGSZ
Das Welt Auto
Hungarikum Alkusz
BETADINE
Telekom
Szoftver.hu
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Balaton Fejlesztési Tanács
GARMIN
Halker
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Helikon
Rudi Transport Kft.
Abroncs kereskedőház
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Miniszterelnökség

Meet our cooperative partners

Pannon-Work
Sea-Help
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat
Az Országos Meteorológiai Szolgálat
Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület
Prohuman
Wein János Alapítvány
BL YachtClub & Apartments
Balatonfüredi Yacht Club
Képmás
Bujdosó Pincészet
AbOvo Média Kft.
Rudy Project
CodeVision Kft.
Igor Corner Internet Kft.
CarNet csoport eng
melodiak
Kürt Zrt.
GALCO
1%