Hogyan működik a mentésirányításunk?
Mentéseink koordinálását, legyen az ember mentése vagy műszaki mentés, Mentésirányítási Központunk végzi, amely a balatonakarattyai Honvéd Üdülőben kapott helyet.
A Központban nyári időszakban 24 órában dolgozik egy szolgálatvezető, akinek a munkáját egy diszpécser egészíti ki reggeltől estig. Szolgálatvezető és diszpécser nem lehet akárki nálunk, nagyon sok minden múlik a munkájukon. Kezdve attól, hogy minél gyorsabban induljon a mentőhajó egészen addig, hogy ellenőrizzék, mindig minden strandunkon időben megjelenjen reggel a vízimentő. Ezért csak nagyon tapasztalt, kiváló koordinációs és helyzetfelismerési képességgel rendelkező kollégáink kerülhetnek ezekbe a pozíciókba, olyanok, akikben mindannyian megbízunk.A szolgálatvezető és a diszpécser koordinálja a strandi vízimentőinket, a mélyvízi mentést végző hajóink legénységét, a búvárszolgálatot és a sürgősségi betegellátást végző egészségügyi személyzetet. Mentésirányítási rendszerünket magunk alakítottuk ki az elmúlt bő két évtizedben azért, hogy minél gyorsabban és hatékonyan tudjunk segíteni.
A hivatalos nevén Magyar Honvédség Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központban található épületünkben a reggeli műszakváltáskor a szolgálatvezető többek közt átnézi az aznapi időjárás előrejelzést, frissíti és átnézi a hajósoknak szóló hirdetményeket, várható rendezvényeket, hogy minden feladatunkat jól tudjuk ellátni. Több számítógépet, rádiókészüléket, mobiltelefont és különböző szoftvereket használnak és hangolnak össze munka közben a diszpécserünkkel.
A strandokon dolgozó vízimentőinknek be kell jelentkezniük, amikor megkezdik a szolgálatukat. Ez a Balaton három medencéjében, meghatározott sorrendben rádión keresztül történik, attól függően, hogy hány órakor nyitnak a strandok. A nem balatoni strandokon szolgálatot teljesítők (például a Hévízi Strandfürdőben, vagy soproni strandokon dolgozók) telefonon jelentkeznek be és számolnak be arról, hogy a felszerelésük rendben van-e, vagy pótlásra, javításra szorulnak. A mentőhajók vezetői is jelentkeznek a Központnál, mikor megkezdik szolgálatukat. Mindannyiukkal a mentésirányítási központban dolgozó diszpécser kommunikál.
A strandi vízimentők saját rádiós csatornánkon jelzik, ha olyan sérülés történik a strandjukon, amihez magasabb szintű ellátás szükséges, a megfelelő egységet a Központ riasztja a helyszínre. Illetve a vízimentők azt is mondják, ha vízből mentésbe kezdenek, így a Központ a legközelebbi mentőhajót küldi segítségül. Amennyiben nem lassítja, veszélyezteti a mentést (például, ha kettő, vagy több vízimentő dolgozik az egyik strandon), vízimentőink folyamatosan kommunikálnak az esetről a Központtal, hiszen a mentés rögzítése, dokumentálása is nagyon fontos feladat.
A Központban dolgozó kollégák tartják a kapcsolatot a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitánysággal, az Országos Mentőszolgálattal, az Országos Meteorológiai Szolgálat Siófoki Obszervatóriumával, illetve szükség esetén az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal. A Siófoki Obszervatórium külön felületet biztosít számunkra, ahol összesítve láthatjuk a jelenlegi és várható időjárási körülményeket. Ha változik a viharjelzés, azt diszpécser kollégánk beolvassa rádión az érintett strandok vízimentőinek, illetve a 22-es és 20-as VHF információs csatornán is a hajósoknak. Nekik egyéb információkat is biztosítunk ezen a két csatornán, meteorológiai előrejelzéseket olvasunk be, valamint hajózási információkat is napi három alkalommal (például, ha egy rendezvény miatt lezárnak a vízen területeket).
Vészhelyzet esetére kialakításra került a Balatrönk 2 rendszeren egy rádiós segély csatorna, amit általában vitorlásversenyeken szoktak használni a Balatonon. Minden ezen a csatornán leadott segélykérés is automatikusan befut a Mentésirányítási Központunkba.
Mentésirányításunkat a riasztási számunkon (+36 30 3 83 83 83), a BalatonHelp okostelefon applikáción keresztül vagy a hajósok által használt 16-os segélykérő csatornán keresztül lehet elérni. A Balatonon strandolóknak, sportolóknak azt ajánljuk, hogy töltsék le a BalatonHelp applikációt, mert ezen keresztül tudnak a leggyorsabban segítséget kérni. Amennyiben a BalatonHelppel riasztanak minket, szolgálatvezetőnk látja a segítséget kérő GPS koordinátáit a monitoron és a telefonszámot is, amiről érkezett a segélykérés, így azonnal hívja is a bajbajutottat. Műszaki mentést is a leghasznosabb BalatonHelpen keresztül kérni.
Köszönjük szépen a Magyar Honvédség, a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság, az Országos Mentőszolgálat és a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület segítségét abban, hogy Mentésirányítási Központunk működéséhez hozzájárulnak!
Korábbi hírek
- 2023-06-01 - Három újabb mentőmellényállványt helyeztünk ki
- 2023-05-27 - Keressenek minket a Vöröstói Játékfesztiválon
- 2023-05-23 - Szomorúan hallottuk, hogy elhunyt Suchman Tamás
- 2023-05-17 - MEGHÍVÓ - 2023 ÉVI RENDES KÖZGYŰLÉSRE
- 2023-04-12 - VMSZ vízimentő gyerektáborok 2023-ban is
- 2023-03-31 - Soha ilyen közelről nem láthattad a vízimentők munkáját
- 2023-03-22 - Március 22. a víz világnapja
- 2023-03-20 - Búcsúzunk egy bajtársunktól
- 2023-03-13 - Ki kellett menteni egy szörföst a Balatonból
- 2023-03-07 - Podcast a Balaton-átúszáson megmentett úszóval és a mentőcsapattal
- 2023-03-03 - Mi biztosítjuk a Téli Balaton-átúszást
- 2023-02-23 - Mi is ott vagyunk a Budapest Boatshow-n
- 2023-01-28 - Aquaeye - hordozható AI szonár
- 2023-01-11 - Meghívó közgyűlésre
- 2022-12-15 - Balaton Régió Közbiztonságáért Díjjal tüntették ki kollégánkat
- 2022-12-05 - Vásárolj úgy ajándékot karácsonyra, hogy közben a vízimentést segíted!
- 2022-11-18 - Hogyan változtatja meg az életedet egy rossz ugrás? - Interjú
- 2022-11-07 - Kik dolgoznak azért, hogy biztonságos legyen a Balaton?
- 2022-10-21 - 80 kisiskolásnak tartottunk prevenciós előadást Alsóörsön
- 2022-10-17 - Az Újraélesztés Világnapján gyerekeket tanítottunk