A vízbefulladás megelőzésének világnapján a gyermekek biztonságára hívjuk fel a figyelmet
a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának sajtóközleménye
2025. Július 25., Péntek, 06:00
A második leggyakoribb halálok az 5-14 éves gyerekek körében a vízbefulladás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában. Tisztában kell lenni a vizek okozta veszélyekkel, akkor tudunk jól vigyázni a gyermekekre a vízben és a vízparton. A legfontosabb tudnivalókat szedtük össze ebben a cikkben.
A vízbefulladáshoz néhány másodperc is elég - ezt nem szabad elfelejtenie a szülőnek, amikor a vízpartra érkezik a gyermekével. Egy kisgyermeket soha nem szabad egyedül vízbe engedni. Még akkor sem, ha csak térdig ér neki a víz. Ha elesik, megcsúszik, nem biztos, hogy fel tud állni egyedül. Ráadásul, ha nincs megfelelő vízbiztonsága, előfordulhat, hogy nem érzékeli a víz alatt, hogy hol van a fent és a lent, és ezért sem tud felállni. Mindig kell valaki, aki ott van mellette és fel tudja emelni.Ezért veszélyes az a gyakorlat, amit gyakran látunk a Balaton-parton: a szülő a hullámtörő köveken ül, nézi a telefonját és fél szemmel figyeli a gyermekét, aki a sekély vízben játszik. Elég csak egy mondatot elolvasni a telefonon, ha akkor merül el a gyerek, és a szülő ezt nem látja, nem fogja tudni, hogy hol keresse a gyermeket, hiszen nem áttetsző a víz, nem fogja látni a víz alatt.
Vízbefulladáshoz nem kell mély víz, ami ellepi a gyermeket. Sekély vízben is történhet baj, ha valami miatt nem tud felállni - ide tartozik a fentieken kívül az is, ha elájul vagy arcával a vízbe fordulva vesz levegőt, például elkezd sírni. Vagyis az otthoni medencében is csak folyamatos felügyelet mellett pancsoljon a gyermek, még akkor is, ha egy pici medencéről van szó és csak pár centi víz van benne. Egyébként pedig a vízzel töltött medence legyen a gyermek számára elérhetetlen.
A felfújható védőeszközök hamis biztonságot sugallnak. A karúszó, az úszógumi nem életmentő felszerelések, leereszthetnek, lecsúszhatnak a gyermekről. Kizárólag a mentőmellény - aminek gallérja van- tartja fent a gyermek fejét a víz felszínén. Ám mentőmellényben sem szabad egyedül hagyni a kisgyereket a vízben.
Ha a gyermekünk ugrálni szeretne a vízben vagy mi szeretnénk dobálni őt, minden esetben meg kell vizsgálni előtte, hogy nem túl sekély-e a víz (amit okozhat egy homokpad is) vagy nincs-e egy veszélyes tárgy a víz alatt (például egy horgászkaró vagy egy nagyobb kő). Vagyis ismeretlen mederbe nem szabad beugrani. És kisgyerek vagy a vízbiztonságot még meg nem szerző gyermek mellett mindig ott kell állni, ha ugrál a vízbe.
Ne tévesszen meg bennünket, ha az úszásoktató azt mondja, hogy jól úszik a gyerek, vagy ha már a nagy medencében is tud úszni. Az élő vizek nagyobb vízbiztonságot igényelnek, mint egy uszoda. Számos dolog van, amitől megijedhet a gyermek egy tóban vagy folyóban. Elég, ha belelép egy gödörbe vagy egy hínár hozzáér a lábához, és az is okozhat ijedtséget, hogy lebukik és nem lát a víz alatt. Ha ilyenkor nem vagyunk ott mellette, rögtön megvan a baj.
Nagyon fontos már gyermekkorban megtanítani, hogy felhevült testtel nem megyünk a vízbe, hanem megmossuk a mellkasunkat, karjainkat, arcunkat előtte. Hajlamos ezt elfelejteni az ember a vízibiciklin vagy a matracon utaztatva a gyermeket. Pedig a kánikulában pár perc alatt felmelegszik a testünk.
Ha tehetjük, menjünk olyan strandra, ahol van vízimentő, és ha bármiért szól, hallgassunk rá. A vízimentő elsődleges feladata a megelőzés, ezért hívja fel a szülő és a gyermek figyelmét a veszélyes helyzetekre.
Nem azt akarjuk mondani, hogy arra neveljük a gyerekeket, hogy féljenek a víztől. Tanítsuk meg nekik, hogy vízben lenni nagyon jó dolog, de tisztában kell lenni a veszélyekkel és eszerint kell viselkedni, hogy ne legyen baj.
És ne feledjük, a legnagyobb biztonságot a szülő jelenti a gyermekének. Vagyis a szülőnek a saját biztonságára is figyelni kell, mert ha ő kerül bajba, nem lesz, aki segítsen a gyermekének. Tehát a szülő is mosakodjon be, mielőtt vízbe megy, ő is viseljen mentőmellényt SUP-ozás közben, ne ugorjon ismeretlen vízbe, és ha nem biztos az úszástudása, ne menjen mély vízbe a gyermekével. Ezzel jó példát is mutat, arra tanítja a gyermekét, hogy legyen mindig körültekintő.
Korábbi hírek
- 2025-07-25 - A vízbefulladás megelőzésének világnapján a gyermekek biztonságára hívjuk fel a figyelmet
- 2025-07-11 - Újabb szárazföldi egység a gyorsabb reagálás jegyében
- 2025-07-03 - Legfontosabb feladatunk a megelőzés - a Keszthelyi Televízió riportja
- 2025-07-02 - Bagyó Sándor a Duna TV Nyár 25 című műsorában
- 2025-07-01 - Élvezd a vizet! – Hasznos tanácsok fürdőzéshez
- 2025-06-23 - Podcastsorozatot indítottunk
- 2025-06-20 - Megújult a BalatonHelp applikáció – Új alapokon, még stabilabban.
- 2025-06-16 - BalatonHelp podcast #6 - Bagyó Sándor 1. rész
- 2025-06-09 - BalatonHelp podcast #5 - Jamrik Péter
- 2025-06-04 - A tizedik mentőmellényállványt avatták fel a Balatonnál – a gyermekek biztonságáért
- 2025-06-04 - „Keszthely Város Turizmusáért” kitüntetést kapott a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata
- 2025-06-04 - Aláírtuk
- 2025-06-02 - BalatonHelp podcast #4 - Böröcz István
- 2025-05-27 - Együttműködve vízen és szárazföldön
- 2025-05-26 - 25 évesek lettünk – köszönjük, hogy velünk ünnepeltek!
- 2025-05-26 - BalatonHelp podcast #3 - Kelemen Róbert
- 2025-05-19 - BalatonHelp podcast #2 - Kiszely Márton
- 2025-05-15 - Meghívó közgyűlésre
- 2025-05-12 - BalatonHelp podcast #1 - Dárdai Miklós
- 2025-04-11 - Megcsináltuk! Aranyérem a keszthelyi 24 órás úszáson!