Oktatás
Strandi vízimentő
A strandi vízimentő elsősorban szabad vizek mellett teljesít szolgálatot. Feladata az életvédelem és az életmentés, ezen belül a vészhelyzetek megelőzése, szükség esetén vízből mentés és elsősegélynyújtás.
Tanfolyamunk erre készíti fel a jelentkezőket. Célja az, hogy átláthatóvá tegye azokat a mechanizmusokat, amelyek a vészhelyzetek kialakulásához vezetnek, így felkészítse a leendő vízimentőt a megelőzésre, valamint a hatékony vízből mentésre, és nem utolsó sorban az önmentésre is.A strandi vízimentő és az úszómesteri tanfolyam fő különbsége, hogy míg a strandi vízimentő nyílt víz mellett végzi tevékenységét, addig az úszómester zárt medenceteret felügyel. Ebből kifolyólag az úszómesteri tanfolyam fizikai követelményei alacsonyabbak, mint a strandi vízimentő tanfolyamé, lévén hogy az úszómestereknél sokkal kisebb és behatárolt vízterületről van szó, az úszómesterek elméleti követelményei viszont magasabbak, mivel nekik a medencékkel kapcsolatos speciális ismereteket is el kell sajátítani, a strandi vízimentői munkához szükséges elméleti tudásanyag mellett.
ALAPFELTÉTELEK
- Minimum betöltött 16. életév (a 18 évnél fiatalabbak csak szülői engedéllyel vehetnek részt a képzésen).
- Minimum befejezett 8 általános iskola.
- Jó úszástudás és vízbiztonság.
- Az online elméleti oktatás végén sikeres gyakorlati tanfolyamra való belépőteszt teljesítése szükséges a gyakorlati tanfolyam megkezdéséhez.
- Sikeres szintfelmérő teljesítése is szükséges a gyakorlati tanfolyam elején. A szintfelmérőn 400 métert kell 11 perc alatt leúszni, amiből 150 métert mellúszásban, 250 métert gyorsúszásban kell teljesíteni, ennek sorrendje nem felcserélhető. A szintfelmérő a tanfolyam helyszínének megfelelően, ha az időjárás engedi, nyíltvízben történik.
- Aki nem tudja teljesíteni a belépőteszt és a szintfelmérő követelményeit, nem tud részt venni a gyakorlati tanfolyamon. A 40.000.- Ft előzetes díj ebben az esetben sem kerül visszafizetésre. Amennyiben a hallgató azért nem tud részt venni a tanfolyamon, mert a belépőtesztje/szintfelmérője nem sikerült, úgy a befizetett 40.000.- Ft előzetes díjat az első sikertelen belépőteszttől/szintfelmérőtől számított következő naptári év 03.31-ig, bármely meghirdetett tanfolyamunkon felhasználhatja
- A tanfolyam elvégzéséhez orvosi igazolás szükséges. Amennyiben a jelentkező sikeres vizsga után a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és Önkéntes Tűzoltó Egyesületnél (VMSZ) kíván munkát vállalni, már a szintfelmérőre rendelkeznie kell egészségügyi kiskönyvvel, melyet a jelentkező lakóhelye szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást vagy szakellátási szolgáltatást nyújtó szolgálat jogosult kiállítani. Ezzel kapcsolatban bővebb információkkal a jelentkezés után kapott válasz e-mailben szolgálunk.
TANFOLYAM FELÉPÍTÉSE
- Elmélet:
- Vízek veszélyei, megelőzés
- Fürdési szabályok
- Önmentés
- Közvetlen társmentés
- Eszközös társmentés
- Kommunikáció
- Meteorológiai ismeretek
- Rádiózási ismeretek
- Elsősegélynyújtás, újraélesztés
- Gyakorlat:
- Önmentés (taposás, görcsoldások, lebegés)
- Közvetlen társmentés (vízbe ugrások, uszonyos úszás, megközelítések, szabaduló fogások, szállítási és vontatási technikák, partra kivételi módok)
- Eszközös társmentés (különféle mentőeszközök és ezek használata, illetve mentőcsónak használata)
- Rádiózási ismeretek (rádió kezelés és forgalmazás gyakorlása)
- Elsősegélynyújtás, újraélesztés gyakorlása babán, stabil oldalfekvés
VIZSGA KÖVETELMÉNYEK
- Elméleti tesztlap (mindhárom témakörben külön-külön, minimum 80%-ot kell elérni a sikeres vizsgához):
- Elsősegélynyújtás és újraélesztés ismeretek
- Vízbőlmentés ismeretek
- Kommunikációs ismeretek
- Gyakorlati vizsga:
- 50 m gyorsúszás (kiemelt fejjel uszony nélkül) 50 másodperc alatt
- 400 m kombinált úszás 8:00 perc alatt (50 m mellúszás, 100 m gyorsúszás, uszony felvétel kapaszkodás nélkül, majd 150m uszonyos mentőúszás, 100 m uszonyos gyorsúszás)
- 20 m víz alatt úszás *
- 20 m vízfelszíni úszást követően, egy 4x4 m-es bójákkal megjelölt területen lévő, 2-3 méter közötti vízmélységből mentőbaba megkeresése és felhozatala 3:00 perc alatt *
- 50 m-re víz alatt lévő mentőbaba megközelítése kiemelt fejes uszonyos gyorsúszással, lemerülés és felhozatal, majd annak vontatása kétkezes hónaljfogással 50 méteren keresztül, 2 perc alatt
- 200 m futás - 200 m úszás - 200 m futás 7:00 perc alatt *
- 200 m gyorsúszás ruhában 7:00 perc alatt, a feladat a ruházat kapaszkodás nélküli levételével és partra tételével ér véget (hosszú ujjú felső, hosszú szárú alsó, ami nem lehet testhez álló, testre simuló)
- Vízbeugrások bemutatása (startfejes, bomba, talpas, mentőugrás)
- Eszközös mentés bemutatása 10 m távolságról (mentőgyűrű, vagy mentőheveder, vagy dobózsák) *
- Kombinált mentési feladat végrehajtása úgy, hogy a bajbajutott minimum 25 m távolságra van a parttól (megközelítés, szabaduló fogás, vontatás és partra emelés), ezután gyakorló baba segítségével komplett újraélesztés bemutatása a parton *
- Nyíltvízi evezés mentőkatamaránon *
*Kötelezően nyíltvízben végrehajtandó feladat
TANFOLYAM IDŐTARTAMA
A tanfolyam óraszáma: 80 óra
A tanfolyam tervezett oktatási napjai: 9-12 nap + online elméleti oktatás
TANFOLYAMDÍJ
A tanfolyam teljes díja: 174.000 Ft
A tanfolyam regisztrációs díja: 40.000 Ft
A tanfolyam kedvezményes díja, kötelezően ledolgozandó 10 napos munkavállalás, valamint strandi vízimentő, úszómester és vízicsúszda-kezelő tanfolyam együttes elvégzése esetén: 40.000 Ft
Kedvezményes strandi vízimentő tanfolyamra jelentkezni csak a három tanfolyamunk (strandi vízimentő, úszómester és vízicsúszda-kezelő) együttes elvégzése esetén lehetséges. A kedvezményes tanfolyamra való jelentkezéshez elég a strandi vízimentő tanfolyamra jelentkeznie. Ebben az esetben a három képzés együttes díja összesen 40.000 Ft.
A tanfolyam díja tartalmazza az oktatás teljes költségét, valamint 1 pár uszonyt, mely utána a résztvevőé marad (ennek beszerzését a tanfolyamszervező intézi), illetve a balatoni helyszínen hirdetett tanfolyamainkon a szállást is. A tanfolyam díja nem tartalmazza az étkezést.