A 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokság egy vízimentő szemszögéből
Javában zajlik a budapesti Duna Arénában megrendezett 34. LEN Vízilabda Európa-bajnokság, ahol izgalmasabbnál izgalmasabb mérkőzéseket szurkolhatnak végig a vízilabdasport rajongói. Hazai csapataink igazán jó formában vannak, eddig remekül teljesítenek.
A női válogatottunk 16-3-ra legyőzte Franciaországot, így bejutott az elődöntőbe, ahol a világbajnoki ezüstérmes Spanyolországgal találkozik majd. A férfi válogatottunk pedig tegnap este 19 órakor Oroszországgal mérkőzött meg a negyeddöntőben, ahol 14-10-re győztek, így ők is bejutottak a legjobb négy közé. Az elődöntőben Montenegró csapata ellen bizonyíthatnak majd.Kiszely Mártonnal, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának vízimentőjével beszélgetek, aki közvetlenül a versenymedence partjáról figyeli az Európa-bajnokság eseményeit.
Először is mesélj kicsit arról, hogy mióta dolgozol vízimentőként? Milyen feladatkörökben teljesítesz szolgálatot a VMSZ kötelékében?
2012 júliusa óta dolgozom vízimentőként. Idén kezdtem meg a 9. évemet a VMSZ-nél. Strandi vízimentőként, illetve különböző rendezvényeken koordinátorként, vezető vízimentő szerepkörben teljesítek szolgálatot.
Akkor az elmúlt években már komoly tapasztalatot szereztél a strandi mentésben és a rendezvénybiztosításban is. Röviden összefoglalnád, hogy miben más a nyári strandi szolgálat és egy olyan nemzetközi verseny biztosítása, mint például a most zajló Vízilabda Európa-bajnokság?
A balatoni strandokon, hogy úgy fogalmazzak kicsit „szabadabb" a mozgásterünk. Zárt térben megrendezett rendezvényeken (medencék mellett) egy kötöttebb rendszerben, általában egymást váltva végezzük a szolgálatot. Egy ilyen rendezvényen egy időben többen teljesítünk szolgálatot. Mentési helyzet esetén a belső rádiós összeköttetés segítségével tudunk jelezni egymásnak. Fontos megemlíteni, hogy egy zárt helyszínen - mint amilyen a most zajló Európa-bajnokság, vagy egy világverseny - nem vagyunk kitéve az időjárás viszontagságainak, mint például egy strandon. Ez abszolút előnynek számít. Tükörsima vízben könnyebb menteni, mint fél méteres hullámok között!
Arról már beszámoltunk, hogy a bajnokságot három egység, a Semmelweis Medical team, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és az Országos Mentőszolgálat együtt biztosítja. Ti a Semmelweis Egyetem egészségügyi csapatával dolgoztok együtt a medencetérben. Milyen az együttműködés a két csapat között?
Maximálisan együtt tudunk működni a Semmelweis Medical team-mel. Ezt megalapozza az, hogy minden reggel közösen gyakoroljuk a mentést. A kommunikáció is gördülékeny közöttünk, pontosan ezért a mentési folyamat is gyors és szakszerű. Szerencsére ezt eddig csak a gyakorlatok alatt tapasztaltuk meg, éles bevetésre eddig nem volt szükség.
Neked személy szerint milyen feladataid vannak most az Európa-bajnokságon?
Amellett, hogy aktívan részt veszek a bajnokság biztosításában, vezető vízimentőként segítem és irányítom az adott napon szolgálatot teljesítő kollégákat is. Minden reggel, még a kezdés előtt betanítom az újonnan érkező vízimentőket, valamint tartom a kapcsolatot az orvosi stábbal, hisz az egyéni észrevételekkel, ötletekkel még jobbá és hatékonyabbá tehetjük a közös munkát!
És milyen a hangulat a mérkőzéseken?
A mérkőzések hangulata egyedülálló, különös tekintettel a magyarok meccseire. A magyar mérkőzéseken mindig nagyon sokan vannak. Általában mindig délutánra teszik ezeket a meccseket, hogy a magyar szurkolók munka után el tudjanak jönni. Sokan családdal jönnek ki szurkolni. Nagyon jó látni, hogy apuka, anyuka, gyerekek együtt szurkolnak a magyaroknak. Persze a többi nemzetet is nagyon jó látni. Jobbnál jobb csapatok vonulnak fel egymás ellen. Mindenki a saját nemzetének szurkol. A nézők és a stáb együtt izgulják végig a meccseket. Nagyon jó látni a sportszerűséget is. Minden bíró kézben tartja a meccseket. Egy igazán jó hangulatú Európa-bajnokság az, aminek részesei lehetünk.
Van valami, amit külön kiemelnél a rendezvénnyel kapcsolatban?
Kiemelném a szervezettséget és a felkészültséget a szervezői stáb részéről, ami egy ilyen nemzetközi rendezvény sikeres lebonyolításában nagyon fontos. A magyarok nem csak a vízilabdázásban, hanem a szervezésben is nagyon jók!
Köszönöm, hogy mindezt megosztottad velünk. További eseménymentes szolgálati napokat kívánok neked és kollégáidnak!
Marci lelkesedése és maximalizmusa példaértékű. Személyes élményein keresztül pedig mi, olvasók is közelebb kerülhettünk kicsit a Vízilabda Európa-bajnokság "versenymedencéjéhez". Öröm volt beszélgetni vele. Személyében egy mosolygós, munkája iránt elkötelezett és alázatos fiatal vízimentőt ismerhettem meg.
Korábbi hírek
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot