Riasztás, segélykérés: +36 30 383 8383
Toyo Tires

A vízbefulladás megelőzésének világnapján a gyermekek biztonságára hívjuk fel a figyelmet

a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának sajtóközleménye

2025. július 25., Péntek, 06:00

A második leggyakoribb halálok az 5-14 éves gyerekek körében a vízbefulladás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában. Tisztában kell lenni a vizek okozta veszélyekkel, akkor tudunk jól vigyázni a gyermekekre a vízben és a vízparton. A legfontosabb tudnivalókat szedtük össze ebben a cikkben.

A vízbefulladáshoz néhány másodperc is elég - ezt nem szabad elfelejtenie a szülőnek, amikor a vízpartra érkezik a gyermekével. Egy kisgyermeket soha nem szabad egyedül vízbe engedni. Még akkor sem, ha csak térdig ér neki a víz. Ha elesik, megcsúszik, nem biztos, hogy fel tud állni egyedül. Ráadásul, ha nincs megfelelő vízbiztonsága, előfordulhat, hogy nem érzékeli a víz alatt, hogy hol van a fent és a lent, és ezért sem tud felállni. Mindig kell valaki, aki ott van mellette és fel tudja emelni.

Ezért veszélyes az a gyakorlat, amit gyakran látunk a Balaton-parton: a szülő a hullámtörő köveken ül, nézi a telefonját és fél szemmel figyeli a gyermekét, aki a sekély vízben játszik. Elég csak egy mondatot elolvasni a telefonon, ha akkor merül el a gyerek, és a szülő ezt nem látja, nem fogja tudni, hogy hol keresse a gyermeket, hiszen nem áttetsző a víz, nem fogja látni a víz alatt.

Vízbefulladáshoz nem kell mély víz, ami ellepi a gyermeket. Sekély vízben is történhet baj, ha valami miatt nem tud felállni - ide tartozik a fentieken kívül az is, ha elájul vagy arcával a vízbe fordulva vesz levegőt, például elkezd sírni. Vagyis az otthoni medencében is csak folyamatos felügyelet mellett pancsoljon a gyermek, még akkor is, ha egy pici medencéről van szó és csak pár centi víz van benne. Egyébként pedig a vízzel töltött medence legyen a gyermek számára elérhetetlen.

A felfújható védőeszközök hamis biztonságot sugallnak. A karúszó, az úszógumi nem életmentő felszerelések, leereszthetnek, lecsúszhatnak a gyermekről. Kizárólag a mentőmellény - aminek gallérja van- tartja fent a gyermek fejét a víz felszínén. Ám mentőmellényben sem szabad egyedül hagyni a kisgyereket a vízben.

Ha a gyermekünk ugrálni szeretne a vízben vagy mi szeretnénk dobálni őt, minden esetben meg kell vizsgálni előtte, hogy nem túl sekély-e a víz (amit okozhat egy homokpad is) vagy nincs-e egy veszélyes tárgy a víz alatt (például egy horgászkaró vagy egy nagyobb kő). Vagyis ismeretlen mederbe nem szabad beugrani. És kisgyerek vagy a vízbiztonságot még meg nem szerző gyermek mellett mindig ott kell állni, ha ugrál a vízbe.

Ne tévesszen meg bennünket, ha az úszásoktató azt mondja, hogy jól úszik a gyerek, vagy ha már a nagy medencében is tud úszni. Az élő vizek nagyobb vízbiztonságot igényelnek, mint egy uszoda. Számos dolog van, amitől megijedhet a gyermek egy tóban vagy folyóban. Elég, ha belelép egy gödörbe vagy egy hínár hozzáér a lábához, és az is okozhat ijedtséget, hogy lebukik és nem lát a víz alatt. Ha ilyenkor nem vagyunk ott mellette, rögtön megvan a baj.

Nagyon fontos már gyermekkorban megtanítani, hogy felhevült testtel nem megyünk a vízbe, hanem megmossuk a mellkasunkat, karjainkat, arcunkat előtte. Hajlamos ezt elfelejteni az ember a vízibiciklin vagy a matracon utaztatva a gyermeket. Pedig a kánikulában pár perc alatt felmelegszik a testünk.

Ha tehetjük, menjünk olyan strandra, ahol van vízimentő, és ha bármiért szól, hallgassunk rá. A vízimentő elsődleges feladata a megelőzés, ezért hívja fel a szülő és a gyermek figyelmét a veszélyes helyzetekre.

Nem azt akarjuk mondani, hogy arra neveljük a gyerekeket, hogy féljenek a víztől. Tanítsuk meg nekik, hogy vízben lenni nagyon jó dolog, de tisztában kell lenni a veszélyekkel és eszerint kell viselkedni, hogy ne legyen baj.

És ne feledjük, a legnagyobb biztonságot a szülő jelenti a gyermekének. Vagyis a szülőnek a saját biztonságára is figyelni kell, mert ha ő kerül bajba, nem lesz, aki segítsen a gyermekének. Tehát a szülő is mosakodjon be, mielőtt vízbe megy, ő is viseljen mentőmellényt SUP-ozás közben, ne ugorjon ismeretlen vízbe, és ha nem biztos az úszástudása, ne menjen mély vízbe a gyermekével. Ezzel jó példát is mutat, arra tanítja a gyermekét, hogy legyen mindig körültekintő.




Ismerje meg támogatóinkat

MOL
MOL-Új Europa
FGSZ
Das Welt Auto
PwC Magyarország
Hungarikum Alkusz
Szoftver.hu
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Balaton Fejlesztési Tanács
GARMIN
Toyota Material Handling Hungary Ltd
Halker
Telekom
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Helikon
Rudi Transport Kft.
Abroncs kereskedőház
Bethlen Gábor Alapkezelő
MINISZTERELNÖKSÉG
Coca-Cola HBC Magyarország

Ismerje meg együttműködő partnereinket

Pannon-Work
Sea-Help
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat
Az Országos Meteorológiai Szolgálat
Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület
Wein János Alapítvány
Balatonfüredi Yacht Club
Képmás
Bujdosó Pincészet
AbOvo Média Kft.
Rudy Project
Igor Corner Internet Kft.
CarNet csoport
Galco
1%