Balaton-átúszás 2019
Június 29-én, szombaton rendezték meg hazánk egyik legnagyobb, tömegeket vonzó sporteseményét, a Balaton-átúszást. Idén 37. alkalommal álltak rajthoz Révfülöpön az úszás szerelmesei és a kihívást keresők. A nevezési kedv évről évre nagyobb, idén 9724-en rugaszkodtak neki az 5,2 km-es távnak.
A száraz, napos idő, az ideális levegő hőmérséklet és a Balaton 26 Celsius fokos vízhőmérséklete kedvezett az átúszóknak. A reggel még élénkebben mocorgó, hullámokat keltő keleti szél is hamar alábbhagyott. Az úszófolyosó mentén körülbelül 50 méterenként álltak a vitorlások, melyek nem csak az irányt mutatták a résztvevőknek, hanem „szigetekként” szolgáltak mindazoknak, akik elfáradtak és szerették volna visszapótolni - egy kis szőlőcukor és víz formájában - az elveszett energiákat.Egyesületünk a Rupert sürgősségi mentőhajóval, négy kisebb mentőhajóval és 14 fős legénységgel volt jelen az átúszáson. Minden rendezvény biztosítása komoly feladat és nagy felelősség. Az idei, rekord létszámmal elinduló Balaton-átúszás biztosítása is sok előkészületet és összehangolt csapatmunkát kívánt meg tőlünk. Az előkészületek már napokkal a rendezvény előtt megkezdődtek. Vegyük sorra, csak nagyon röviden, hogy általában milyen feladatokat kell elvégezni egy rendezvény biztosítása előtt. Először is előre megtervezzük és elkészítjük a szolgálat beosztást. Meghatározzuk, hogy ki melyik hajón, milyen poszton dolgozik majd azon a napon. Előkészítjük, ellenőrizzük a szükséges felszereléseket, majd közvetlenül az esemény előtt a helyszínre szállítjuk azokat. A hajókat, azok felszereléseit, egészségügyi ládáit alaposan átnézzük, hogy hiánytalan eszközkészlettel és hibátlan műszaki állapotú hajóflottával indulhassunk neki az esemény biztosításának. Gondoskodnunk kell az üzemanyag ellátásról is. A megfelelő biztosításhoz elengedhetetlen a gondos előkészítés, hogy minden gördülékenyen menjen, így még a kezdés előtt a helyszínen egy utolsó egyeztetés és megbeszélés történik a csapat tagjai között.
A Balaton-átúszás biztosításakor az úszófolyosó teljes hosszát négy szakaszra osztjuk fel, ahol a négy kisebb mentőhajónk elfoglalja helyét. Mind a négy hajó a saját szakaszán belül mozog, folyamatosan figyelve az úszókra. Amennyiben szükséges, akkor a vitorlásról, vagy a vízből kiemelve viszik a kimerült, vagy más, kisebb problémával küzdő személyeket a „kórházhajóra”, ahol megkapják a megfelelő ellátást. Súlyos esetekben azonban közvetlenül a Rupert megy oda, ahol szükség van rá. A kollégák folyamatos rádiókapcsolatban vannak egymással és a Mentésirányítási Központunkkal, valamint az átúszás ideje alatt is szoros együttműködésben dolgozunk a Balatoni Vízirendészettel, akik szintén sokat tesznek a rendezvény zavartan lebonyolításáért.
A Balaton-átúszáson leggyakrabban előforduló egészségügyi probléma a fizikai megterhelés következtében jelentkező kimerülés. Emellett előfordulhat napszúrás, hőguta, hőkimerülés és készülni kell arra is, hogy többen valamilyen alapbetegséggel (pl. szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség…) vágnak neki a több kilométeres távnak és ebből fakadóan adódhatnak problémák, amelyeket orvosolni kell.
Az első szakaszon viszonylag sok úszót kellett kiemelnünk a vízből. A nyíltvízi próbatételekre jellemző, hogy az úszók a rajtot követő első pár száz méter után rájönnek, nem tudják teljesíteni a kitűzött célt és inkább feladják. Az esetek nagy százalékában idén is a kimerülés miatt kellett beavatkoznunk. Egy esetben szívritmuszavar jelentkezett, melyet kezeltünk, majd átadtunk további ellátásra. Délután aztán a megerősödő szél adta fel a leckét a még Balatonboglár felé úszó néhány száz résztvevőnek, de ennek ellenére ők is kitartóan tempóztak a cél felé. A 9724 indulóból 9609-en sikeresen teljesítették az 5200 méteres távot.
Az idei Balaton-átúszás a tervezett napon, ideális körülmények között, közel tízezer induló részvételével (talán jövőre meg is lesz a tízezres nevezői létszám), komolyabb baj nélkül, a kezdéstől a befejezésig, vagy mondhatjuk úgy is, hogy Révfülöptől Balatonboglárig nagyon jó hangulatban telt.
- 2024-12-16 - Hajózz velünk a téli Balatonon
- 2024-12-12 - Nyíltvizi vízimentő tanfolyam indul Egerben
- 2024-11-29 - Mi is részt vettünk a WHO konferenciáján
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról