Balatoni emberek: Interjú Gyenesdiás polgármesterével, Gál Lajossal
Szakszolgálatunk számos Balaton-parti településsel ápol kiváló munkakapcsolatot. Sok településvezető van a tó körül, aki rendkívül felelősségteljesen áll a vízbiztonság megteremtéséhez, és mindenben nagyon jól tudunk együttműködni. Ilyen Gyenesdiás polgármestere is, Gál Lajos, akivel a vízbiztonsággal kapcsolatos feladatairól, élményeiről beszélgetünk.
- Polgármester Úr, ön ide született Gyenesdiásra, itt nőtt fel, itt nevelte a gyerekeit. A Balaton mit jelent önnek?
- A víz maga az élet – ahogy a mondás tartja, de a balatoni embernek a Balaton az élet. Természetes az, hogy itt élünk a tó partján, és az is természetes, hogy vigyázzunk a Balatonra és a Balaton befolyó vizeire, forrásaira. Húsz évvel ezelőtt ezért is alapítottuk a Forrásvíz Természetbarát Egyesületet, hogy a Balaton vízvédelme mellett a befolyó vizek, források, patakok tisztaságára is odafigyeljen egy civil közösség. Ebből a civil közösségből nőtte ki magát mindaz, ami engem arra predesztinált, hogy felkértek településvezetőnek.
- Úgy tudjuk, a gyenesdiási önkormányzat valóban nagy figyelmet fordít a strandok biztonságára.
- Gyenesdiás lakónépessége a rendszerváltás óta duplájára nőtt, agglomerációs körzet vagyunk, sok fiatal család költözött ide. Így egyértelmű volt, hogy a családbarátság irányába kell fejlesztenünk a strandjainkat. Két strandunk van, és mind a kettőt családbarát stranddá fejlesztettük, nemcsak a Diási Játékstrandot, hanem Gyenesi Lidóstrandot is. Fontos számunkra a biztonság, a gyerekeink és az ide látogató vagy itt élő felnőttek biztonsága is. Ezért nagyon örülünk annak, hogy már a kezdetektől nagyon jó a kapcsolatunk a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatával. Ők vezénylik le minden szezonban a vízimentőszolgálatot, és örülünk, hogy a mi strandjainkon vannak Mentőöv táblák. Ezek tényleg biztonságot adnak az ideérkezőknek minden egyes lépcsőbejárónál. A táblák közvetlenül a vízbe jutás előtt mutatják, hogyan mélyül a víz, és azt, hogy mit kell tudni a mederről. Tehát az anyukák, apukák, vagy éppen a nagyszülők biztonságban tudják ennél fogva a gyerekeiket, és érezhetik, hogy törődünk, foglalkozunk a vízbe kerülő vendéggel, gyerekkel.
És külön köszönettel tartozunk azért, hogy a legutóbbi együttműködésünk jegyében a Játékstrandra érkezett egy mentőmellényállvány, 12 gyerekmellénnyel azért, hogy az ott strandoló gyerekek biztonságban legyenek.
- Önnek és az ön által irányított önkormányzatnak milyen kötelező feladatai vannak vízbiztonsággal kapcsolatban?
- Elsődleges, hogy a strandnyitás előtt meg kell győződni arról, hogy mind a partszakasz, mind a strandi meder rendezett állapotú. Elvégeztetjük a mederellenőrzést, az akadályozó, vagy veszélyeztető dolgok kiszedését, a vízgereblyézést, a horgászzsinóróknak és a horgoknak az összeszedését, és a hínárvágást általában többször is megismételjük. Ezt követően a part megközelítését, a vízbe jutást, a lépcsők elhelyezését is biztosítjuk. És utána jön az együttműködés évről-évre történő megkötése a vízimentő szolgálattal.
Az is hozzájárul a gyenesi strandok biztonságához, hogy a nagy strandunkon belső strandi viharjelző fényjelzés működik, valamint a strandrádió az üzemeltetés és a vízimentő szolgálat között. Ha az embereket veszélyre kell figyelmeztetni, mert éppen vihar készül, akkor bizony a vízből való menekítésben, a biztonságos helyre történő menekítésekben is nagyon fontos, hogy együtt tudjon dolgozni a strandot üzemeltető vállalkozó, és a vízimentő szolgálat. A strandunk befogadóképessége 4500 ember, ez azt jelenti, hogy nem kis feladat havária esetén biztonságba helyezni az embereket. Ezekre mind fel kell készülni a strandszezon megkezdése előtt. Van egy menekítési tervünk is, mind a strand területéről, mind a strandról a 71-es útra való eljutás vonatkozásában. Ezen kívül a mentő, a tűzoltó, illetve a mentőhelikopter megközelítési útjához is szabad útszakaszra van szükség, ebben pedig a polgárőrség a partnerünk. Nagyon jó, hogy a strandjainkon a vízi polgárőrökön túl vendég polgárőrök is a biztonságot és a prevenciót szolgálják nemcsak a strand területén, hanem a strand környezetében és a strandok közti területeken is nyaranta.
- Gyenesdiáson van az egyik, ha nem a legnevesebb gyerekstrand a Balatonon. Sokan emiatt nyaralnak az önök településén, nagyon szeretik a kisgyermekes családok. Azzal, hogy ezt a strandot kialakították, egy nagy feladatot is vállaltak, hiszen a gyerekekre különösen vigyázni kell. Máshogy tekintenek a Játékstrandra, mint a másik strandjukra vagy a kikötőre?
- Alapvetően mindenhol a gyerekek biztonsága az egyik legfontosabb tényező. Nemcsak a Játékstrand családbarát, hanem a Lidó is, mert rengeteg olyan játékelem van, amivel odavonzzuk a gyerekeket. Emellett ezen a strandon megnyitottuk a partvédművet, azért, hogy kialakítsunk nagyon pici babáknak egy lidós kis öblözetet, ahol a 10 centis vízben is tudnak homokvárat építeni a gyerekek. Így nem kell, hogy a mélyebb vízbe bemenjenek a pici babák a szülőkkel, a nagyszülőkkel, mert itt jól tudják érezni magukat, így sokkal biztonságosabb nekik.
De a horgásztanyáról és a vitorlás kikötőről is hasonló jókat tudok mondani. Mindenhol bekerült a szervezeti és működési szabályzatába ezeknek a civil közösségeknek, hogy a gondnoki szolgálat ki kell térjen arra, hogy külön a gyerekeknek olyan prevenciós eszközök kerüljenek mindenhol beszerzésre, amelyek a biztonságukat szolgálják.
- Gyenesdiás vezetése hogyan jut hozzá ahhoz a tudáshoz, amivel tudják fejleszteni a szolgáltatásaikat biztonság szempontjából?
- Ez folyamatos tanulást igényel. Szerencsére Gyenesdiáson van egy folyamatosság a település vezetésében: az előző polgármester is négy ciklust vitt végig, nekem is ez a negyedik ciklusom. A képviselő-testület is konzekvens, és majdhogynem folytonosságot képvisel, ez sokat számít a település döntéshozatali folyamataiban. Például tudjuk tartani azt a strandfejlesztési irányt, amit egykor kijelöltünk. A folyamatos tanulás melletti jó gyakorlatok megszerzése, megtanulása máshonnan (külföldről és itthonról) is jellemző ránk. Ehhez hozzáadódik, hogy a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatával és más partnerekkel is nagyon jól tudunk együtt működni.
- Amikor lemegy úszni, fürdeni, biztos gyakran látja, hogy az emberek felelőtlenül viselkednek a vízben. Mit mondana nekik?
- A Balaton, a Balaton-part az élmények tárháza. Ám jó lenne, ha az emberek tisztában lennének azzal, hogy ezzel együtt a víz nem veszélytelen. Mindenkinek tisztában kell lennie a saját erejével, tudásával és fizikumával, azzal, hogy mennyit bír és hogyan tud vigyázni a társaira is. Azt gondolom, hogy figyelni kell az embertársainkat, és merni figyelmeztetni őket arra, hogy nem veszélytelen, amit csinálnak, és az életükkel játszanak.
És alapvetően a józanságra hívnám fel mindenki figyelmét, úgy a fiatalokét, mint az idősebbekét. Józan belátással kell megközelíteni a vizet! Ha mindez megvan, akkor biztonságos a Balaton, akkor tele lesz élményekkel a nyaralás.
-Ön a vízparton nőtt fel, a Balatonban tanult úszni, ismeri jól a tavat. Mégis, jelent az önnek valamit, hogy van a strandon vízimentő?
- Igen. A vízimentő jelenléte önmagában biztonságot ad. A vízimentő az eszközeivel együtt azt mutatja, hogy a strandüzemeltetés fel van készülve arra, hogy a családom biztonságára fokozottan figyeljen. Jó érzés, hogy rögtön tudjuk kihez kell fordulnunk, ha baj van, hiszen a vízimentő aktív segítséget tud nyújtani, fel van készülve arra, hogy valaki bajba kerül.
Strandüzemeltetőként pedig nagyon fontos dolog, hogy a vízimentő szolgálattal kötött szerződés garanciát ad arra, hogy abban a 100, vagy éppen 105-110 napban, amíg tart a szezon, a vízimentők ott vannak adott létszámban, felszereléssel a partunkon, és ezzel együtt tudunk kívánni mindannyiunknak egy kiváló balatoni nyarat.
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot