Ez az amit jó tudni a Balatonról!
Az állóvizek besorolásában a Balaton egy sekélyvizű tónak számít. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének mély, és a fürdőzésre kifejezetten veszélyes részei.
A Balaton vízmélységeA Balaton medrét a szél által keltett áramlások formálják. Általánosságban elmondható, hogy az északi parton az áramlatok mélyítik a medret, míg a déli parton turzásokat építve, lassan feltöltik. A turzások a strandokon is észrevehető homokpadokat jelentik, amik a parttal párhuzamosan terülnek el. Emiatt van az, hogy a déli parti strandokon akár 2-300 métert is be lehet sétálni, azonban figyelembe kell venni, hogy a homokpadok között akár 50-80 cm-t is változhat a víz mélysége. Tehát ahol azt látjuk, hogy távolabb a víz csak térdig ér, akkor is figyelni kell, hiszen lehet egy komolyabb mélyedés is előtte.
Szintén emiatt nem szabad vízibicikliről vagy csónakról fejest ugrani a vízbe. A mélység pár méter alatt is változhat, és a vízibicikli észrevétlenül is elsodródik a mélyebbnek gondolt mederszakaszról.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy egy komolyabb vihar után a mederviszonyok is megváltozhatnak. Ezek a turzások hamar átrendeződnek.
Az északi part sokkal hamarabb mélyül, mint a déli. Itt már 40-50 méter után is 1.2 méter mély vizet találunk, szemben a déli part 150-200 méterével.
Mi is az a marásvonal?
Fontos jellegzetesség – és veszélyforrás – a Balatonban a marásvonal. Ez körben mindenhol megtalálható, és azt a vonalat jelenti, ahol a meder hirtelen, pár méteren belül mélyül 1.5- 2 métert. Elsősorban a tó hosszmenti áramlásai miatt alakult ki. Felismerése nehéz, hiszen ahol ez a vonal található, ott többnyire már amúgy is 2 méteres a mélység. Azonban kisvizes időszakokban (mint 2012-ben is volt) különösen kell rá figyelni. Ekkor előfordulhat, hogy több száz méter sekélyvízi gyaloglás vagy vízibiciklizés után elérjük ezt a leszakadó medret. Fontos tehát ilyen időszakban is a strand határának betartása.
A zöld sávok a mélyebb, a sárga a sekélyebb vizet jelentik. Látszik, ahogy a turzások a parttal párhuzamosan futnak. Távolabb a sötétkék a hirtelen mélyülő vizet jelenti, ez a marásvonal. A parttól ez 300-350 méterre található.
Mire kell figyelni amikor hajózunk?
Bár a Balatonra a 3.5 méter átlagmélység a jellemző, vannak kifejezetten veszélyes részei. Ilyen a tihanyi kút, ahol a 12-13 méter mélységet is eléri a víz, és ez a rész közvetlenül a part mellől indul. Kialakulásának oka a Tihanyi-félsziget miatti természetes szűkület, ahol a tó hosszirányú áramlatai felgyorsulnak, és nem engedik leülepedni az iszapot, ezáltal folyamatosan vésik, mélyítik a medret. Ettől délre viszont a jóval sekélyebb víz a jellemző. Ez elsősorban a vitorlázók számára fontos információ, mert nagyon hirtelen elfogy a hajó alól a mély víz. Tihany környezetében tehát a kijelölt hajózóúton kell maradni.
A biztonságos strandoláshoz
Azért mutattuk meg ennyire részletesen a Balaton vízterületének - valós, a szakemberek által felmért – sajátosságait mert ezzel is szeretnénk felhívni a figyelmet a vízben kialakuló veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzhetőségére.
Hangsúlyozottan javasoljuk, hogy amikor számunkra ismeretlen strandon kívánunk fürödni odaérkezve tájékozódjunk a strand adottságairól, beleértve a vízmélységeket is. Figyeljük meg hol vannak a jelzések a vízbe telepítve. Minden fürdőhelyen megtalálhatjuk a 120 cm-es táblákat, majd a piros-fehér csíkos bójasort ami a strand fürdőzésre kijelölt területének határát jelzi. A bójasoron kívül már hajózási útvonalba tévedünk, ezt tudnunk kell.
A víz valós meder tulajdonságainak feltérképezésében segítségünkre lehetnek az Egyesületünk Mentőöv Program keretében megvalósított táblái, melyek a programban résztvevő strandok valamennyi vízbejutási lehetősége mellet a vízbe telepítve találhatóak. A táblákon rajzos ábrák mutatják a strandra jellemző valós vízmélységet, így könnyen fel lehet mérni meddig menjünk be gyermekeinkkel fürdeni és honnantól kell tudnunk jól úszni, mert már nem ér le a lábunk. Bízunk abban, hogy ehhez a programunkhoz további strandok és strandüzemeltetők is csatlakoznak a jövőben.
Köszönjük szépen a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság segítségét a cikkben szereplő szakmai adatok, tartalmak és képanyagok velünk történő megosztásáért.
Korábbi hírek
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot
- 2024-07-25 - Ma van a Vízbefulladás Megelőzésének Világnapja
- 2024-07-22 - Beszélgetés Libicki Éva mentőtiszt kollégánkkal
- 2024-07-14 - Riasztás - 2024.07.13