Happy enddel végződött a kritikus állapotú beteg mentése
Emlékezetes számunkra az a nap, amikor összesen 8 kollégánk, egy mentőhelikopter 3 fős személyzetével közösen dolgozott egy bajba jutott hölgy életének megmentésén. Edina úgy fogalmazott, hogy „új születésnapot ünnepelhetett” a strandon kapott ellátásnak és a gyors kórházba kerülésnek köszönhetően.
Edina egy meleg nyári napon a Révfülöp Császtai strand az egyik ponton stége mellett úszott, amikor rosszul lett. Még tudott szólni a stégen napozóknak arról, hogy nem érzi jól magát. A strandolók kihúzták oda, és kiabáltak a parton szolgáló vízimentő kollégánknak. Ő vízimentő katamaránnal evezett be a bajbajutottért, és a strandolók segítségével emelte át arra. Edina ekkor már eszméletlen volt, így kollégánk értesítette mentésirányítási központunkat, akik riasztották a közelben állomásozó sürgősségi mentőhajónkat, ami körülbelül 3 perc alatt érkezett a helyszínre.Mivel ez egy olyan strand, ahol csak egy vízimentő szolgál, mentésirányítási központunk jobbnak látta odaküldeni azt a területi vezető kollégánkat is, aki épp az északi parti strandokat járta be, ő is gyorsan megérkezett Révfülöpre.
A hajón szolgálatot teljesítő mentőtiszt és mentőtechnikus kollégáink, a hajót vezető, illetve az ott matrózként szolgáló vízimentő kolléga segítségével megkezdték a beteg ellátását. Felmérvén, hogy Edina mély eszméletlen állapotban van, légzése és keringése is van, riasztották a közelben állomásozó mentőtiszti autónkat is, melynek kétfős személyzete egy speciális gyógyszert hozott a helyszínre, és szintén bekapcsolódtak abba, hogy Edinát szállításra alkalmas állapotba hozzák. Az ellátást irányító kollégánk úgy ítélte meg, hogy a lehetséges diagnózisok mindegyike olyan kórházi ellátást igényel, melyhez a leggyorsabban és legbiztonságosabban mentőhelikopteres szállítással juthat a beteg, így értesítették az Országos Mentőszolgálatot.
A helikopter landolásakor két vízimentő kollégánk kiszaladt a helikopterhez, segítettek a légimentők eszközeit bevinni, a beteghez jutni. Ezután közösen készítették fel Edinát a szállításra. Mivel a helikopter csak több száz méterre tudott leszállni, egy alternatív szállítási technika mellett döntöttek. Területi vezetőnk furgonjának felszerelését villámgyorsan kipakolva, a hordágyra rögzített Edinát óvatosan beemelték a furgon rakodó terébe. Ekkor már nem volt életveszélyben, lélegeztették, de stabil volt az állapota. Kollégáink is beszálltak a furgon hátsó részébe, a hordágyat többen is tartották mind a két oldalon, és kíméletesen, lépésben haladtak a helikopterig. Így tudták a leggyorsabban és leggondosabban a hölgyet a helikopterig elszállítani.
Abban, hogy ez a mentés sikeres volt, kulcsszerepe volt a laikus strandolóknak: még azelőtt ki tudták emelni a vízből Edinát, hogy az eszméletvesztést követően vizet lélegzett volna be. Ezt nagy örömmel tapasztaltuk, hiszen sajnos egyre gyakrabban látjuk, hogy az emberek nem figyelnek egymásra a vízben vagy a vízpartokon.
A strandolók az ellátást is segítették: törölközőkkel paravánozták el Edinát és a kollégáinkat, illetve akkor, amikor még azt hittük, hogy van a helikopternek elegendő hely a strandon landoláshoz, részt vettek a landolási helyszín biztosításában is. (Elpakolták az összes törölközőt, plédet és egyéb eszközöket, amelyeket a helikopter rotorszele felkapott volna, és balesetet okozhattak volna). Edina állapotának stabilizálása és a szállításra való felkészítése időt vett igénybe. A strandolók kedvesen még vizet is hoztak a büféből kollégáinknak. Hálásak vagyunk azért, hogy mindent megtettek annak érdekében, hogy nekünk csak a mentésre kelljen koncentrálnunk.
A helyszínen szolgáló kollégáinkra nagyon büszkék vagyunk: Bártfai Csenge strandi vízimentő, Horváth Balázs és Hábentius Johanna mentőtisztek, Zelenák Krisztián és Zámbó Viktor mentőtechnikusok, Bagyó Gergely hajóvezető-vízimentő, Huszár Dániel matróz-vízimentő, Mónus Gyula területi vezető vízimentő, valamint a helikopter személyzete, dr. Sajtos Erika orvos, Ferenczi Krisztián paramedikus és Kosche Günter pilóta vettek részt a mentésben.
Edinának minden jót kívánunk! Köszönjük szépen, hogy megkeresett minket és beszámolt a felépüléséről.
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot