Riasztás, segélykérés: +36 30 383 8383
Toyo Tires

Hogy egy horgász se kerüljön pácba…

A cím talán könnyed, hisz az 1958-as nagysikerű francia vígjátékot, a Horgász a pácban-t idézi, ám a téma nagyon is komoly.

November van. Ködösek, párásak, hűvösek a napok. A strandokon színes plédek, matracok és strandjátékok helyett természetbe olvadó horgászsátrak és kempingszékek sorakoznak. A fürdőzők helyett most a horgászsport szerelmesei élvezik a halakban gazdag tavat, a természet szépségét és nyugalmát. Ez a cikk elsősorban nekik és hozzátartozóiknak szól.

Minden évben előfordulnak horgászbalesetek. Olyan balesetek, amelyek megelőzhetőek lettek volna. Ezért most újra szeretnénk felhívni a figyelmet néhány olyan egyszerű és könnyen betarthaó „szabályra”, amelyek segíthetnek elkerülni ezeket a helyzeteket.

Nem is szaporítanánk tovább a szót, térjünk a lényegre!




Mielőtt horgászni indulna…

…minden esetben mondja el hozzátartozóinak, hogy pontosan hova megy és mennyi ideig tervezi az ott-tartózkodást!


Miért fontos ez? Ha hozzátartozóinak elmondja pontosan merre horgászik, akkor egy esetleges baj esetén könnyen megtalálják majd. Ha tudják, hogy kilenc óra körül haza kellett volna érnie, ám mégsem érkezik meg, telefonon pedig nem elérhető, akkor tudni fogják, merre keressék! Ha a család nincs birtokában ezeknek az információknak, akkor sokkal hosszabb időt vesz igénybe az Ön megtalálása, ennek következtében késik a segítségnyújtás is!

…töltse fel mobiltelefonját!

Ha nem tölti fel mobiltelefonját, vagy esetleg otthon felejti, akkor nincs esélye segélykérésre sem. Egy merülőfélben lévő telefon nem biztosíték, minden esetben töltse fel (100%-ra) indulás előtt! Azt is vegye számításba, hogy a mobiltelefonok akkumulátora hideg időben gyorsabban merül! Mivel vízpartra indul, ezért gondoskodjon arról is, hogy telefonját vízhatlan tokba tegye, így, ha vízbe ejtené, akkor a tok megvédi a készüléket a beázástól.

…töltse le mobiltelefonjára a BalatonHelp alkalmazást!

A BalatonHelp egy okostelefonra letölthető, ingyenes segélykérő alkalmazás. Amennyiben letölti telefonjára, akkor baj esetén egyetlen gombnyomással elindíthatja a segélykérést és azzal a mentési folyamatot. Segélykérését követően mentésirányítási központunk pontos információt kap az Ön tartózkodási helyéről (GPS koordináta), melynek ismeretében mentőhajónk és legénysége rövid időn belül – a keresésre fordított időt megspórolva - a helyszínre érkezik és megkezdi a segítségnyújtást. A pontos koordináták ismerete ködös időben, vagy rossz látási viszonyok között is segít minket abban, hogy ne csak „vakon tapogatózzunk”, hanem gyorsan megtaláljuk a bajbajutottat a vízen.

Az applikáció letölthető:
https://apps.apple.com/hu/app/balatonhelp-vmsz/id757149529?ign-mpt=uo%3D4

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codevision.balatonhelp

TÖLTSE LE MOST! ÉLETET MENTHET!

(Ha esetleg nem tudja, hogyan kell letölteni, akkor kérjen segítséget gyermekétől, vagy fiatalabb családtagjától.)



…hívja fel egyik horgásztársát, hogy tartson Önnel!

Abban egyetérthetünk, hogy jó, ha baj esetén közel van a segítség, ezért legjobb, ha nem egyedül, hanem társsal indul el horgászni.

…csomagoljon váltóruhát!

Ha vízbe esik, akkor rögtön át tud öltözni meleg, száraz ruhába, így nem kell órákat eltöltenie hideg, vizes ruhában.

Amikor megérkezik a vízpartra…

…gondoljon arra, hogy nem csak azokkal történhet baleset, akik csónakba szállnak. Azoknak is nagyon kell figyelniük, akik a partról horgásznak! A part menti kövek, a stégek csúszósak lehetnek. Elcsúszás esetén komoly sérüléseket szenvedhet, vagy akár vízbe is eshet, ezért mindig ellenőrizze hova lép!

A kövek, stégek és a part menti tárgyak algásodnak (télen pedig jegesednek), így nagyon csúszósak lehetnek. Amennyiben ezekre a kövekre/tárgyakra nem lép rá, akkor elkerülhet egy komoly balesetet.




Ha csónakba száll…

…minden esetben vegyen fel mentőmellényt!

„De hisz jó úszó vagyok! Akkor meg minek a mentőmellény?” – mondják sokan. Legyen akármilyen jó úszó is, a mentőmellényre akkor is úgy kell gondolnia, mint kötelező viseletre, ha csónakba száll! Egy jó úszó is kerülhet bajba a vízen. Például rosszul lehet, elveszítheti az egyensúlyát stb… Amikor valaki hideg vízbe esik, komoly sokk éri a szervezetét. Görcsöt kaphat, bepánikolhat, vagy rosszullét esetén el is veszítheti az eszméletét. Mentőmellény nélkül kevés esélye van a túlélésre. A hideg vízben percek alatt kihűl a test, elfogy az energia, az izmok nem úgy dolgoznak, ahogyan kellene. A mentőmellény vízfelszínen tartja addig, amíg megérkezik a segítség! Vagyis: a mentőmellény életet menthet!

…és vihar közeledik, evezzen ki a partra és keressen egy biztonságos helyet!

A viharban elsodródhat, vízbe eshet, villámcsapás érheti. Amint érzi, látja, hogy megváltozik az időjárás, evezzen azonnal a partra. Ne várja meg, míg a vízen éri el a vihar! A parton keressen egy biztonságos helyet! Viharban soha ne álljon fa alá! A késő őszi-téli időszakban nem működik a viharjelző rendszer (április 1. - október 31. között üzemel), ezért előrelátónak kell lennie. A legjobb, ha még vízre szállás előtt tájékozódik – például internetes meteorológiai oldalakon - a várható időjárásról.

A vihar mellett a másik veszélyes időjárási jelenség a köd. Ködös időben nyílt vízen tájékozódni szinte lehetetlen, ezért rossz látási viszonyok között ne üljön csónakba. Abban az esetben, ha épp vízen van, amikor váratlanul meglepi a köd, akkor iránytű, vagy GPS készülék segítheti a tájékozódást. Ezek hiányában inkább horgonyozzon le és várja meg, míg felszáll a köd, vagy megérkezik a segítség. Veszélyes, ha ködben, műszerek segítsége nélkül próbál meg kievezni a partra, hisz nem látja merre halad, így akár órákat is eltölthet úgy a vízen, hogy rossz irányba evez.

Talán szájbarágósnak tűnhet mindaz, amit leírtunk, de tapasztalatból tudjuk, hogy vannak olyan dolgok, amiket nem lehet elégszer elmondani. Ez a téma is pont ilyen. Inkább legyen „lerágott csont”, de, ha csak egy emberéletet is megment, akkor már megérte újra elmondani! Talán egy tizenéves, kezdő horgász most hallja mindezt először, vagy egy horgászfeleség olvassa el cikkünket és adja tovább férjének a hasznos tanácsokat…

Egy biztos! Kis odafigyeléssel és tudatos felkészüléssel sokkal nagyobb biztonságban élvezheti a horgászatot! Gondolja végig! Megéri betartani ezt a néhány egyszerű „szabályt”!

Mindig jusson eszébe, hogy a családja hazavárja! Tegyen meg ennyit értük és természetesen önmagáért! Az élet értékes! Az Öné is az! Ne adjon esélyt, hogy értelmetlenül legyen vége!

Fotó: VMSZ Média

BIZTONSÁGOS, halfogásban gazdag horgászatokat kívánunk minden horgásznak!

Ismerje meg támogatóinkat

MOL
MOL-Új Europa
FGSZ
Das Welt Auto
PwC Magyarország
Telekom
Hungarikum Alkusz
Szoftver.hu
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Balaton Fejlesztési Tanács
GARMIN
Halker
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Helikon
Rudi Transport Kft.
Abroncs kereskedőház
Bethlen Gábor Alapkezelő
MINISZTERELNÖKSÉG

Ismerje meg együttműködő partnereinket

Pannon-Work
Sea-Help
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat
Az Országos Meteorológiai Szolgálat
Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület
Wein János Alapítvány
Balatonfüredi Yacht Club
Képmás
Bujdosó Pincészet
AbOvo Média Kft.
BL YachtClub & Apartments
Rudy Project
CodeVision Kft.
Igor Corner Internet Kft.
CarNet csoport
melodiak
Kürt Zrt
Galco
1%