Riasztás, segélykérés: +36 30 383 8383
Toyo Tires

Mi biztosítottuk a Vizes VB két helyszínét

Mi is ott voltunk a 19. FINA Vizes Világbajnokságon, a verseny biztosítására kértek fel minket a műugró medencénél, illetve a nyílt vízi úszószámoknál, a Lupa-tavon.

A műugró medencénél vízimentő kollégáinknak az volt a feladata, hogy kimentsék a vízből azt, aki nem tud önállóan kijönni az ugrása után. Szerencsére ilyen eset nem történt, de minden egyes ugrást figyelniük kellett az első pillanattól az utolsóig, nemcsak a verseny során, hanem a bemelegítésekkor és az edzéseken is.

Négy-négy kollégánk váltotta egymást két műszakban, figyelték ahogyan az ugró elrugaszkodik, kivitelezi az ugrást, illetve azt, ahogyan vízbe ér. Ezeknél a fázisoknál ugyanis gyakran sérülnek meg a műugrók. Ugráskor bizony előfordul, hogy a versenyző beüti a végtagjait a deszkába, érkezéskor pedig az, hogy olyan rossz szögben érkezik, hogy komoly fájdalmat okoz magának. Ezek a kisebb sérülések is okozhatnak rosszullétet, így kollégáink feszült figyelemmel kísértek minden egyes ugrást.

Vízbőlmentés gyakorlat


Vízimentőink már jóval a versenyzők megérkezése előtt az uszodában voltak minden nap, azért, hogy gyakorolják a vízből mentést. Sérült műugró mentése nem csak gyorsaságot, hanem pontosságot és elegendő gyakorlatot követel meg a medence szélén szolgáló vízimentőtől. Ezért gyakoroltak egymást mentve minden egyes nap a következő módon.

Az egyik vízimentő beugrik, nagyon finoman stabilizálja a bajbajutott fejét, úgy, hogy a légútjai a víz fellett legyenek és tudjon levegőt venni. A mentőúszást úgy kell kivitelezni, hogy a bajbajutott nyakát csak minimálisan mozdítsa meg a vízimentő. Azok után, hogy az első vízimentő beugrik, szinte azonnal ugrik a második, miután gyorsan a combjára erősítette azt a nyaki stiftet, amivel a bajbajutott nyakát rögzítik, miután felhozták a víz felszínére. (A combjára erősítve sokkal gyorsabban tud úszni, mintha kézben vinné.)





A nyaki merevítő felhelyezését a bajbajutottra sokat kell gyakorolni azért, hogy a nyak legkisebb mozgatása nélkül fel tudják helyzeni. Mindezt 5 méter mély medencében úgy taposva a vizet, hogy a lehető legfinomabb mozdulatokkal készítsék fel a bajbajutottat a kiemelésre.

A nyaki merevítő felhelyezése után a medence széléhez vontatják a bajbajutottat, ahol a többi kolléga már előkészített egy műanyag hordágyat, méghozzá úgy, hogy függőleges álljon a vízben, a medence falánál, így úsztatják a mentendő személy alá a gerinc védelme érdekében. A parton álló vízimentők kiemelik a sérültet a hordágyon, szorosan hozzá rögzítik pántokkal és átadják az egészségügyi személyzetnek.

Csoportkép a hétvégén szolgálatot teljesítő vízimentőinkről


Csapatunk nagyobbik része a Lupa-tavon teljesített szolgálatot. Hat mentőhajóval, 18 vízimentő látta el a nyílt vízi úszószámok biztosítását. A hajókkal a rajt pillanatától kezdve követték a versenyzőket, arányosan elosztva a bolyban a hajókat. A rendezők biztosítottak kajakosokat, akik közelebb tudtak haladni az úszókhoz, sokszor ők segítették a fáradt úszót, míg a mi hajónkba be tudtuk emelni.

Verseny előtti eligazítás

Hajóra szállunk

Búvár kollégáink is ott voltak, ők háromféle feladatot láttak el. Egyrészt azoknál a ponton stégeknél figyelték az úszókat, amelyeken az edzők várták a versenyzőiket, hogy frissítőket nyújtsanak be nekik. Kollégáink a vízben figyelték az úszókat, hiszen ilyen helyzetben előfordulhat, hogy valaki félrenyel, ami veszélyes is lehet. Ezen kívül a befutónál volt fontos szerepük. Nyílt vízi úszóknál előfordul, hogy azután lesznek rosszul, hogy becsaptak a célba, és mennek ki a tóból. Vagy már nem maradt annyi erejük, hogy önállóan ki tudjanak menni a vízből. Ilyenkor segítettek kollégáink, szerencsére a búvártudásukra nem volt szükség.

Az 5 km férfi nyíltvizi úszás rajtja


És az egyik mentőhajónkon is szolgáltak búvárok a versenyek és edzések ideje alatt is. Rájuk sem volt szükség, mert csak fáradt vagy izomgörcsöt kapott versenyzőket kellett kiemelniük a vízből.



Ismerje meg támogatóinkat

MOL
MOL-Új Europa
FGSZ
Das Welt Auto
PwC Magyarország
Telekom
Hungarikum Alkusz
Szoftver.hu
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Balaton Fejlesztési Tanács
GARMIN
Halker
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Helikon
Rudi Transport Kft.
Abroncs kereskedőház
Bethlen Gábor Alapkezelő
MINISZTERELNÖKSÉG

Ismerje meg együttműködő partnereinket

Pannon-Work
Sea-Help
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat
Az Országos Meteorológiai Szolgálat
Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület
Wein János Alapítvány
Balatonfüredi Yacht Club
Képmás
Bujdosó Pincészet
AbOvo Média Kft.
BL YachtClub & Apartments
Rudy Project
CodeVision Kft.
Igor Corner Internet Kft.
CarNet csoport
melodiak
Kürt Zrt
Galco
1%