Miért szeretik az emberek a balesetmegelőző roadshow-inkat?
Évek óta tartunk balesetmegelőző, elsősegélynyújtó rendezvényeket balatoni strandokon, ahol megtanítjuk az újraélesztést, és a biztonságos strandolásról is beszélgetünk a fürdőzőkkel. Illetve bemutatjuk a mentőeszközeink egy részét, a gyerekekkel pedig sorversenyeket játszunk.
A legnépszerűbb az újraélesztés megtanulása - gyerekek és felnőttek körében is. Megkérdeztük őket, hogy miért vesznek részt ezeken a foglalkozásokon, a cikk végén pedig a leggyakoribb újraélesztéssel kapcsolatos kérdésre is választ adunk."A gyerekek már voltak egyszer ezen a programon a vízimentőknél, úgyhogy amikor bemondták a hangosbemondóba, rögtön ideszaladtak a gyerekek” - meséli egy édesanya, aki óvodás gyermekeivel érkezett. “Mi is szívesen jövünk, mert mielőtt a gyerekek megszülettek, voltunk elsősegélynyújtó tanfolyamon, de nem árt az ismétlés. A gyerekek még kicsik, nem tudják megfelelően végezni a mellkasnyomásokat, most még csak játéknak fogják fel. De gondolom, nem baj, ha már most megtapasztalják, hogy hogyan tudnak majd segíteni.”
Egy édesanya óvodáskorú kisfiával érkezett, és miközben a kisfiút tanította a kollégánk, sok mindent kérdezett arról, hogy hogyan kell helyesen végezni az újraélesztést. Érdeklődését személyes érintettsége is táplálta: “Édesapám annak köszönheti az életét, hogy amikor rosszul lett, valaki végezte a szívmasszázst, amíg kiért a mentő. Így engem is érdekel, hogyan kell pontosan csinálni, és szerettem volna, hogy a gyerekeim is tudjanak erről. Azt például nem tudtam, hogy nem kell levegőt befújni, csak a mellkasnyomásokat végezni.”
Egy unokájával érkező nagymama, azt meséli, hogy abban a heves megyei óvodában, ahol óvónő, minden nagycsoportos megtanulja az újraélesztést: “A helyi mentőtiszt minden évben megtanítja ezt a gyerekeknek. Nagyon ügyesek a kicsik, gyorsan és pontosan meg tudják tanulni, hogy hogyan kell végezni, hogyan kell mentőt hívni. Persze nem tudják olyan erővel nyomni a mellkast, ahogyan kell, de megjegyzik, hogy van ilyen, és nem fognak félni tőle, ha nagyobbak lesznek. Azt reméljük, hogy keresik majd a lehetőséget, ahol gyakorolhatják ezt majd felnőttként, amikor elég erősek lesznek ahhoz, hogy megmentsék valakinek az életét. Az unokám nem nálunk járt óvodába, de nagyon fontosnak tartom, hogy ő is megtanulja, ezért hoztam el ide.”
“Tavaly is voltunk egy ilyen programon itt a strandon, a lányok akartak megint részt venni rajta - mondja egy anyuka, aki 8, 9 és 10 éves kislányaival érkezett. "Mi is örülünk, hogy kipróbálhatják. Már be tudták nyomni annyira a mellkast, hogy átmegy zöldbe a jelzés az AMBU baba hasán pár nyomás erejéig, vagyis egymást váltva már tudnák egy ideig csinálni az újraélesztést. Nálunk van a cégnél ilyen tanfolyam, kötelező elvégezni minden évben. De kihasználom az alkalmat, hogy itt is gyakoroljak egy kicsit. Nekem igazság szerint ijesztő ez az egész, nagyon félek, hogy egyszer a szemem előtt lesz rosszul valaki, de ha megtörténne, legalább tudnám, mit kell csinálni.”
Ezeken a programjainkon bárkinek meg tudjuk tanítani az újraélesztést, mert viszonylag egyszerű a jelenlegi protokoll. Sok kérdést is kapunk a felnőttektől, örülünk, hogy tényleg érdekli őket, mit és miért csinálunk akkor, ha valakinek megáll a szíve.
A leggyakrabban feltett kérdés arra vonatkozik, hogy miért nem kell lélegeztetni a beteget. Hiszen évtizedekig azt tanították a tanfolyamokon, hogy bizonyos számú kompresszió után, levegőt kell fújni a beteg szájába. A jelenleg hatályos újraélesztési protokoll szerint befújást csak gyermekek esetében kell végezni, felnőttek szívleállása esetén megengedi azt is, hogy csupán a mellkaskompressziót végezzük. A protokoll megváltoztatása tudományos kutatásokon alapul, melyekben több száz, vagy több ezer újraélesztés hatékonyságát vizsgálták. Ezekre alapozva fogalmazza meg ajánlásait az Európai Újraélesztési Társaság, ennek a szervezetnek a protokollját oktatjuk mi is a vízimentőinknek, és a laikusoknak is a programjainkon.
“Az újraélesztési protokoll kialakításánál azon kívül, hogy a beteg minél jobb állapotban élje túl az eseményt, az is fontos szempont, hogy a laikusok minél egyszerűbben tudják megtanulni. Így tettre készebbnek fogják magukat érezni, ha szemtanúi lesznek egy szívleállásnak, és nagyobb eséllyel végzik hatékonyan az újraélesztést” - mondja orvosigazgatónk, dr. Debreceni Katalin. “ A mellkaskompresszió hatékonyságának objektív értékelése egyszerű, számos alkalommal történő ismétlése készségszintre emeli azt. A befúvás tanítása sem bonyolult, ám ennek a tudásnak az alkalmazása éles helyzetben felnőttnél bizonytalannak tűnik. Itt közrejátszanak higiéniai szempontok is, valamint a befúvás elvégzése és kontrollja során észlelt vélt vagy valós hibák okozta bizonytalanság. A bizonytalanság késleltetheti a mellkaskompresszió végzését, így mai napig kérdéses, hogy a befúvás javítja vagy rontja a beteg túlélési esélyeit laikus újraélesztés esetén. Ha nem szakítják meg a befúvás miatt a mellkasnyomást, a vérkeringés fenntartása folyamatos, ami garantálhatja a professzionális segítség megérkezéséig a létfontosságú szervek oxigénellátását. Ezek miatt döntöttünk úgy, hogy kikerül a befújás az általunk laikusoknak oktatott protokollból.
Természetesen, aki nagy biztonsággal tudja végezni a befúvást, rendszeresen gyakorolja azt, annak nem mondjuk, hogy hagyja el, a protokoll mindkét módszert támogatja“– teszi hozzá. “Ám, ha valaki megfelelően végzi a kompressziókat, biztos lehet benne, hogy megtesz a betegért mindent, ami az orvosi segítség megérkezéséig szükséges. De ne feledjük, a beteg oxigéntartalékai végesek, ezért nagyon fontos, hogy amint észleltük a keringésleállást, azonnal hívjunk mentőt.”
Ezen a nyáron még négy alkalommal várjuk az érdeklődőket:
Augusztus 12., szombat, 14:00-17:00 óra - Keszthely, Libás Strand
Augusztus 13., vasárnap, 14:00-17:00 óra - Balatonfüred, Kisfaludy Strand
Augusztus 19., szombat, 14:00-17:00 óra - Csopak, Csopak Strand
Augusztus 20., vasárnap, 14:00-17:00 óra - Alsóörs, Községi Strand
Az idei prevenciós roadshow-inkat a CIG Pannónia Csoport támogatta. Köszönjük szépen az együttműködést!
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot
- 2024-07-25 - Ma van a Vízbefulladás Megelőzésének Világnapja
- 2024-07-22 - Beszélgetés Libicki Éva mentőtiszt kollégánkkal
- 2024-07-14 - Riasztás - 2024.07.13
- 2024-07-12 - Egész éjszaka kutató tevékenységet folytatott az egyik mentőegységünk
- 2024-07-03 - Ha Ön jól lát, akkor mindenki jól jár!
- 2024-07-01 - A vízfogyasztás nyáron kiemelten fontos!
- 2024-06-13 - Gyerekek ússzák át a Balatont HOSSZÁBAN
- 2024-06-10 - Újabb mentőmellényállványt avattunk fel, ezúttal Siófokon
- 2024-06-08 - Mi biztosítjuk a Keszthely Triathlon úszószámait
- 2024-05-30 - Milyen hátteret biztosítunk a strandi szolgálatban dolgozó vízimentőinknek?