Riasztás, segélykérés: +36 30 383 8383
Toyo Tires

Rejtett veszélyforrások a víz alatt

Az alábbi cikkből kiderül miért is fontos még a strandok megnyitása előtt elvégezni a fürdőterületek medrének átvizsgálását.

A balatoni strandok egy része már a pünkösdi hosszú hétvégén megnyitotta kapuit a vendégek előtt. A nyitás előtt azonban a strandok üzemeltetőinek kötelességük átvizsgáltatni a kijelölt fürdőterület víz alatti részét is. A medervizsgálat elvégzésére sokan Egyesületünket kérik fel. Kollégáink, Tóth Péter és Antal Kálmán már évek óta összeszokott párosként végzik ezt a feladatot. Találkozásunkkor is épp munkában voltak.

Pétert kérdeztem arról, hogy miért is olyan fontos elvégezni a medervizsgálatot?


Elsősorban a balesetek megelőzése céljából van erre szükség. A medervizsgálat elvégzése egyébként kötelező, kormányrendelet írja elő.

Mi kell egy medervizsgálat elvégzéséhez?

Két hozzáértő ember, egy hajó, egy GPS, egy 25 méteres lánc, egy jó minőségű szonárkészülék és persze megfelelő időjárás.



Röviden elmesélnéd, milyen is egy medervizsgálat a gyakorlatban?

A vizsgálatot mindig a kijelölt fürdőterületen belül végezzük el. A sekély, partközeli vizet egy 25 méteres, apró szemű lánccal vizsgáljuk át úgy, hogy Kálmán az egyik, én a másik végét tartva, a parttól befelé haladva lassan húzzuk végig a fenéken. Így, ha bármilyen tárgy is van a meder alján, azt biztosan észleljük. A mélyebb vízterületek vizsgálatát hajóval és egy nagyfelbontású, ultrahangos szonárral végezzük. Ha valamit találunk a meder alján és az kézzel eltávolítható, akkor természetesen kivesszük, ha pedig olyan tárgyról van szó, amely kézi erővel nem mozdítható, akkor bójával megjelöljük a helyét és elmentjük a pontos GPS koordinátákat, majd tájékoztatjuk az üzemeltetőt, aki eldönti, hogy ő gondoskodik valamilyen formában a tárgy eltávolításról, vagy minket bíz meg a feladattal. Abban az esetben, ha minket kér fel, akkor egy megbeszélt időpontban visszamegyünk és - a tárgy méretének, súlyának, valamint elhelyezkedésének megfelelően - gépi erővel, vagy búvártechnika segítségével eltávolítjuk az adott tárgyat.





Megemlítenél néhány olyan tárgyat, amit az előző évek vizsgálatai során találtatok a vízfelszín alatt?

Gyakran találunk a víz alatt észrevétlenül megbúvó fémtárgyakat, például stéglábakat, vagy táblák tartóoszlopait, gyakoriak a nagyobb méretű kövek is, de volt példa már arra is, hogy elsodródott strandlépcsőre bukkantunk a víz alatt. Nem ritka, hogy karót, vagy beszakadt horgászszereléket emelünk ki. De akadnak „extrább darabok” is, tegnap például egy fonott széket vettünk ki a vízből.

Amikor ezeket említed, akkor már nem is kérdés, hogy miért fontos elvégezni ezt a vizsgálatot!

Igen, a mederfenék alapos átvizsgálása nagyon fontos. A vizsgálatnak köszönhetően számos baleset megelőzhető. Ha ezek a tárgyak, mint észrevétlen veszélyforrások a mederfenéken maradnak, a gyanútlan fürdővendégek komoly sérüléseket szerezhetnek. Vegyük például azt az esetet, amikor valaki belerúg egy hatalmas kőbe, vagy a vízibicikliről olyan helyre ugrik, ahol a víz alatt egy vascső van leszúródva. Az ilyen és ehhez hasonló balesetek megelőzése érdekében fontos ezeknek a rejtett veszélyforrásoknak az eltávolítása még a strand megnyitása előtt. A VMSZ kiemelten fontosnak tartja a vízi balesetek megelőzését, melyhez szorosan hozzátartozik a mederfenék alapos és szakszerű átvizsgálása is.





A vizsgálatokról készül valamiféle dokumentáció?

Természetesen. Minden vizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk, amit eljuttatunk a strandüzemeltetőnek. Minden esetben rögzítjük a hajó nyomvonalát, valamint szonárképeket, és fényképeket készítünk, melyeket csatolunk a jegyzőkönyvhöz.

Gondolom az sem mindegy, hogy ki végzi el a vizsgálatot?

Igen, ezt jól látod. Vannak olyan strandok, akik önerőből próbálják megoldani ezt a feladatot. Az utóbbi években azonban azt tapasztaljuk, hogy egyre több strandüzemeltető választja a professzionális mederfenék vizsgálatot és minket bíz meg a feladat elvégzésével.

Jó ezt hallani, hisz a fürdővendégek biztonsága a legfontosabb! Köszönöm a beszélgetést! További jó munkát Nektek!

Ismerje meg támogatóinkat

MOL
MOL-Új Europa
FGSZ
Das Welt Auto
PwC Magyarország
Telekom
Hungarikum Alkusz
Szoftver.hu
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Balaton Fejlesztési Tanács
GARMIN
Halker
Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.
Helikon
Rudi Transport Kft.
Abroncs kereskedőház
Bethlen Gábor Alapkezelő
MINISZTERELNÖKSÉG

Ismerje meg együttműködő partnereinket

Pannon-Work
Sea-Help
Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat
Az Országos Meteorológiai Szolgálat
Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület
Wein János Alapítvány
Balatonfüredi Yacht Club
Képmás
Bujdosó Pincészet
AbOvo Média Kft.
BL YachtClub & Apartments
Rudy Project
CodeVision Kft.
Igor Corner Internet Kft.
CarNet csoport
melodiak
Kürt Zrt
Galco
1%