Tájékoztattuk a sajtót!
Az idén sem lesz könnyebb, és vízimentőket keresünk
Zánka, 2010. május 9.
Május 9-én, Zánkán a kikötőben tájékoztatta a VMSZ a sajtó munkatársait az aktuális helyzetről, a szezonnal kapcsolatos tervekről, lehetőségekről. A tájékoztatón szóba került az is, hogy a Szakszolgálat várja a régi és új tagok jelentkezését is a zökkenőmentes munkavégzés érdekében.
Linkajánló |
Nem várja tehát gondok nélkül a szezont a VMSZ. A sajtótájékoztatón az Egyesület elnöke, Bagyó Sándor elmondta, hogy a strandi vízimentők munkájából származó bevételekből ugyan finanszírozható lenne a mélyvízi mentés, de ezek a pénzek csak a szezon második felében állnak rendelkezésre. A szakszolgálat vezetője szerint ezért az államnak kellene meglépni azokat jogszabályi módosításokat, melyek lehetővé tennék a kiszámítható gazdálkodást és a tervezést. Az elnök szerint a források biztosításával a vízimentés állami feladattá válását is el kellene érni, A jogszabályi háttér megteremtésével csökkenthető lenne a környező országokhoz képest kialakult lemaradásunk. Egységes szabályokat létrehozásával kell meghatározni a vízimentés szakmai elvárásait, az ilyen jellegű tevékenység végzésének feltételeit. Így lehetne elérni, hogy az országban dolgozó vízimentők ugyanolyan felkészültséggel és szakmai tudással rendelkezzenek. Jelenleg ennek sincsenek meg a jogszabályokkal szabályozott feltételei.
Bagyó Sándor szerint amíg éves szinten Magyarországon 250-300 ember veszti életét a hazai szabad vizekben, addig a vízimentés nemzeti ügy kell, hogy legyen.
Az idei szezonnal kapcsolatos tervekről szólva az elnök elmondta, hogy június 13-tól szeptember 5-ig tervezi a VMSZ a sürgősségi mentőhajó működtetését. Szakszemélyzettel - mentőtiszttel vagy orvossal - áll ügyeletben a hajó a tihanyi kikötőben. A hajó üzemeltetése 12 millió forintos forrást igényel.
A Ruperttel együtt egyébként a VMSZ 9 saját hajója várja a riasztást. A partnerszervezetekkel kötött megállapodásnak köszönhetően további 5 hajó munkáját is a zánkai központból irányítják majd, így a főszezonban összesen 14 mentőhajó indulhat a bajbajutottak segítségére.
Jó hír a diákoknak, hogy nagyon sok emberre lesz szükség az idei szezonban is. Miközben szűkülnek a diákmunka lehetőségei, addig a vízimentők továbbra is munkalehetőséget biztosítanak azoknak, akik elvégzik a tanfolyamot. A munkáért napi nettó 3000 Ft-ot fizet a VMSZ. Nem tud a szakszolgálat versenyezni azokkal, akik esetleg nem hivatalosan oldják meg a vízimentők foglalkoztatását. A vízimentők a munkabér mellett munkaruhát és szállást is kapnak.
Lengyel Norbert a Strandi Mentési Csoport vezetője elmondta, hogy a csoport feladata a strandi vízimentők, a központ, és a mélyvízi mentők közötti jól koordinált munkavégzés megszervezése és bonyolítása. A csoportvezető elmondta azt is, hogy 40 strandon fog dolgozni idén a VMSZ. Ezek a strandok a szerződés kötéssel nem csak parti őrök munkáját, hanem a VMSZ teljes infrastruktúráját megkapják. Így egy mentőautó hívása is szakszerűen, a mentősök pontos tájékoztatásával történhet.
Fontos, hogy a VMSZ-nél csak olyan vízimentők állhatnak munkába, akik igazolják felkészültségüket. Ez azt jelenti, hogy a tanfolyamon megszerzett egyszeri képzettség nem elegendő. A VMSZ-nél minden évben meg kell újítani a munkavégzéshez szükséges kártyákat.
Az első tanfolyam május 17-én indul, melyre még lehet jelentkezni! Azok, akik a nyáron szeretnének a VMSZ berkein belül munkát vállalni annál nagyobb eséllyel jutnak lehetőséghez, minél korábban szereznek jogosultságot a vízimentő munka végzéséhez.
Már működik az ügyeleti rendszer, melynek köszönhetően az idén is sikerült árboc-törött vitorláson és a rajta tartózkodókon segíteni.
A hajók felszereltségéről Bagyó Sándor kérdésre válaszolva elmondta, hogy 2010-ben elvárható, hogy a legjobb technika álljon rendelkezésre, ezért a lehetőségek függvényében folyamatosan zajlanak a fejlesztések.
Kérdésre válaszolva a működtetéssel kapcsolatban az elnök elmondta, hogy a kezdetektől próbál a VMSZ önállóan gazdálkodni. A strandi vízimentés bevételeit forgatja vissza a szervezet a mélívízi mentés és a diszpécserközpont költségeinek finanszírozására. Ezek a bevételek azonban csak a szezon második felében, legkorábban júliusban állnak rendelkezésre.
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot