Tanácsok mentőmellény, úszást segítő mellény vásárláshoz
Mentőmellényt minden esetben kellene viselni, ha strand- vagy sporteszközzel vízre szállunk, függetlenül attól, hogy a jogszabály kötelez-e minket erre vagy sem.
Azért van rá szükség, mert bárkivel előfordulhat - kortól és egészségi állapottól függetlenül -, hogy tónustalanul esik a vízbe (tehát ájultan, vagy eszméletét vesztve). Ilyenkor a fejét valaminek ki kell tartani a vízből ahhoz, hogy biztosan ne fulladjon meg, hiszen, ha a fejét nem tartja semmi, megtelnek a légútjai vízzel és megfullad a bajbajutott.A baj nagyon hirtelen felléphet: az időjárás igen gyorsan meg tud változni úgy, hogy már nem tudunk stabilan állni egy SUP deszkán vagy ülni egy kajakban. De olyan, előzetes tünet nélküli, belgyógyászati vagy kardiológiai probléma is hirtelen kialakulhat, aminek hatására vízbe eshetünk, és csak a mentőmellény mentheti meg az életünket. Gyakran találkozunk olyan esettel is, hogy valaki megijed, pánikba esik valamitől a vízben, amiről nem is gondolta volna, hogy megrémiszti. Ilyenkor is életmentő a mentőmellény, hiszen pánikban az ember nem tudja koordinálni a mozgását, a légzését.
A vízisportokhoz használható mellények két csoportra oszthatók: a mentőmellény fenntarja a vízbe eső fejét is, hiszen van gallérja is, így nem tud a légcsöve, a tüdeje megtelni vízzel.
Az úszást segítő és a sportmellények csak a testet tartják fent a vízen, nincsen gallérjuk, így ezeket akkor hordjuk, ha van velünk más is, aki a fejünket kint tudja tartani a vízből, amíg megérkezik a segítség, vagy ő maga kisegít a vízből.
A mentőmellények legkényelmesebb fajtája az automata vagy önkioldó mentőmellény. Ezeknek is két típusa van: az egyik automatikusan felfújódik, ha vízbe esik az ember, mindössze néhány másodperc alatt. A másik féle akkor fújódik fel, ha az ember meghúz egy zsinórt rajta. Mind a kettőre igaz, hogy a fejet is tartja felfújódás után, illetve az is, hogy szájjal is felfújhatóak - ez hasznos funkció például akkor, ha hirtelen időjárásváltozás történik, és így érezzük biztonságban magunkat.
Az automata mentőmellényeket azoknak ajánljuk, akik olyan sportot űznek, aminél kicsi az esélye, hogy vízbe esnek (pl. vitorlázás, csónakos horgászás). SUP-ozáshoz, kajakozáshoz hagyományos mentőmellényt érdemes venni. Az automata mentőmellényeknél nagyon fontos figyelni a bennük lévő patronon feltüntetett szavatossági időt, néhány évente cserélni kell őket akkor is, ha nem használtuk el a felfújódásra szolgáló gázt.
A mai mentőmellények már nem olyan merevek és kényelmetlenek, mint amilyenek tíz-húsz évvel ezelőtt voltak. Még profi sportolók is tudnak benne versenyezni, olimpiát és világbajnokságot nyerni. Nagy a választék, bőven találni olyat, ami divatos és designos, és nem feltétlenül kell a legdrágábbat megvenni, a fontos az, hogy úgy tudjuk rögzíteni a testünkön, hogy ne csússzunk ki belőle a vízben. A nem átlagos testalkatúaknak érdemes szakáruházban szakeladó segítségét kérni ahhoz, hogy a számukra legkényelmesebb megoldást megtalálják.
Gyerekméretben, egész kis kortól is lehet kapni mentőmellényeket (gallérral), és úszást segítő mellényeket is. Ez utóbbit ajánljuk strandoláshoz is, ezek biztonságosabbak, mint a felfújható eszközök (úszógumi, karúszó), amelyekből ki is csúszhat a gyermek. Nagy örömmel látjuk, hogy egyre több gyermekre adják rá ezeket a mellényeket. A gyerekek nagyon hamar megszokják, észre sem veszik, hogy ebben játszanak a vízben. Ettől függetlenül a szülőnek sosem szabad egyedül hagynia a gyermekét a vízben!
Határozott véleményünk, hogy ha valaki mentőmellényt visel sportoláshoz, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem tud úszni, nem a gyengeségét szimbolizálja. Hanem azt mutatja meg, hogy a viselője tudatos, tisztában van az élővizek sajátosságaival és szereti az életet.
Korábbi hírek
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot