Vizsgáztatják a vízimentőket
Minden évben be kell mutatniuk tudásukat, bármilyen tapasztaltak. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatánál csak olyan vízimentők állhatnak szolgálatba, akiknek naprakész a tudása és jó a kondíciója. Képes beszámoló a hétvégi budapesti kártyamegújítóról.
Az egyik gyakorlati vizsgafeladat: babavontatás uszonnyal.A feladat a medence túlsó végében kezdődik, onnan gyorsúszásban uszonnyal, végig kiemelt fejjel kell eljutni a babához, amelyet fel kell hozni a víz alól.
A babát előzőleg feltöltik vízzel, ezért nem könnyű felhozni, ami jól látszik a vizsgázók arckifejezésén.
A feladat utolsó részében a babát ötven méteren át kell vontatni mentőúszásban.
A babát hónaljfogással tartja a vízimentő, és az uszonnyal úgynevezett krallozó lábmozgással, vagyis két oldalra, kifelé tempózik.
A feladatot két percen belül kell teljesíteni, beleértve az 50 méteres ráúszást, a baba felhozatalát és az 50 méteres vontatást. Ez kiváló kondíciót és gyakorlást igényel, csakúgy mint egy éles helyzetben végrehajtott vízből mentés. A VMSZ-nél azért kell minden évben, mindenkinek vizsgázni belőle, hogy csak olyan vízimentő kerülhessen valódi mentési helyzetbe, aki erre fizikailag és mentálisan az adott időben felkészült.
A másik gyakorlati feladat a 400 méteres kombinált úszás, amely 50 méter mell-, majd 100 méter gyorsúszással kezdődik. Ezt követően kapaszkodás nélkül fel kell venni az uszonyt (az óra közben nem áll meg), és folytatni 150 méter mentőúszással (karok kint a vízből, csak lábbal szabad tempózni), végül újabb 100 méter gyorsúszás, ezúttal uszonnyal.
Itt 8 perc a szintidő, és 7 percen belüli eredmény számít kiválónak. A feladatot nehezíti, hogy több vizsgázó úszik egyszerre ugyanabban a sávban, tehát folyamatosan figyelni kell a többiekre. Ahogy arra is, hogy mindenki a saját uszonyát vegye fel. Ha valaki elcserélt uszony miatt nem tudja teljesíteni a feladatot, akkor újra kell úsznia. Nyíltvízi vizsgánál további nehézség, hogy nincsenek sávok (sem csík a meder alján), így folyamatosan figyelni kell az irányt.
Mindez biztosítja, hogy a vízimentők ne csak gyorsan ússzanak, de éles mentési helyzetben is figyeljenek az esetleges akadályokra, a többi fürdőzőre, saját biztonságukra, illetve képesek legyenek az ideálistól eltérő körülmények között, például hullámzó, vagy zavaros vízben is végrehajtani a feladatukat.
A kártyamegújító része az újraélesztés gyakorlása is.
És a vizsga a teljes folyamat bemutatásával.
Valamint a vérzéscsillapítás nyomó- és fedőkötés felhelyezésével.
Ez jól illusztrálja, hogy a vízimentők mindennapi munkájuk során a parton is dolgoznak, könnyű és súlyos sérülteket részesítenek elsősegélyben.
A gyakorlati részen kívül mindenkinek tesztet kell írnia elsősegélynyújtásból és vízből mentésből. A tananyag rendszeresen megújul, beépítve a legfrissebb ismereteket. A hétvégi budapesti kártyamegújítón harminckét vízimentő vett részt. A gyakorlati rész mindenkinek sikerült, elméletből azonban kettőjüknek pótvizsgázni kell.
Magyarországon csak a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatánál követelmény az évenkénti vizsga a szolgálatvállaláshoz. Ez folyamatos felkészülést igényel, ami nemcsak a magas színvonalú elsősegélynyújtást és mentést teszi lehetővé, hanem azt is, hogy tudásuknak és kondíciójuknak köszönhetően a vízimentők saját biztonságukra is megfelelően ügyeljenek.
Fotó: Keresztes Balázs
Szöveg: Bánovics Attila
Korábbi hírek
- 2024-12-16 - Hajózz velünk a téli Balatonon
- 2024-12-12 - Nyíltvizi vízimentő tanfolyam indul Egerben
- 2024-11-29 - Mi is részt vettünk a WHO konferenciáján
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról