Sporteszközzel a Balatonon
Egyre több vízi sporteszközzel közlekedővel találkozunk a Balatonon. Érdemes kihasználni a tó adottságait sportolásra, csónakos horgászatra, de nem szabad elfelejteni, hogy jogszabály vonatkozik ezen eszközök használatára.
Nem beszélve arról, hogy saját biztonsága érdekében bizonyos felszereléseket fontos megvenni a kajak vagy SUP mellé. És arra is a parton kell felkészülni, hogyha bajba kerülünk, tudjunk segítséget hívni. Íme néhány jótanács a vízen sportolóknak.Annak, aki vízi sporteszközt vagy csónakot használ, ismernie kell a vízi közlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvényt. Mielőtt megvásárolja a sportszert, olvassa el ezt a jogszabályt, vagy érdeklődjön a kölcsönzőben, ahol kibérli. Ebben benne foglaltatik egyebek között az is, hogy hány éves kortól lehet önállóan használni ezeket, és mi a hozzájuk kapcsolódó kötelező felszerelés (pl. mentőmellény).
A legfontosabb dolog, - bár mi, vízimentők szívünk szerint inkább úgy fogalmaznánk, hogy elengedhetetlen tartozék -, a mentőmellény, olyan sportszereken is, amelyeken nem kötelező. Hosszan sorolhatnánk, hány életet mentett már meg a mellény. Olyan esetekben is, amikor a viselője egyáltalán nem számított rá, hogy vízbe fog esni, arra meg pláne nem, hogy az esés közben eszméletét veszti, mert beüti a vitorlásba vagy a kajakba a fejét. Ebből is többféle kapható, mi a galléros változatot ajánljuk, hiszen az fent tartja a fejet a víz felszínén (ami egy eszméletlen ember esetében életmentő lehet). De ha gallér nélkülit tud vásárolni, az is nagyon jó, csak vegye fel, mielőtt még vízre száll.
Mielőtt elindul, elengedhetetlenül fontos megnézni az aktuális és a várható időjárást. Ehhez ajánljuk a TAVIHAR alkalmazást, ami nem csak a Balaton, hanem a Tisza-tó, a Velencei-tó, és a Fertő-tó viharveszélyeiről is ad tájékoztatást. (Erős északi szélben nem érdemes a északi parton sporteszközzel, strandeszközzel vízre szállni. Ahogyan déli szélben sem az déli parton. Könnyebb elsodródni, mint gondolná.)
Mobiltelefonját mindenképpen vigye magával, méghozzá vízálló tokban. Néhány ezer forintért lehet ilyet kapni, és ha baj van, például úgy elsodorja a szél, hogy nem tud már kievezni, akkor életmentő lehet. Olyat vásároljon, amiből nem kell kivenni a mobiltelefont ahhoz, hogy működjön az érintőképernyő, vagy beszélni tudjon a telefonon. Ezt erősítse a felkarjára vagy a vállára keresztbe, attól függően, milyen pántot adnak hozzá.
A jogszabály azt is meghatározza, hogy melyik sporteszközzel milyen messze lehet a parttól eltávolodni. Mi viszont azt javasoljuk, hogy mindig maradjon partközelben. Ha így tesz, sokkal nagyobb esélye van segítséget kérni és kapni. Ha hosszabb távokat szeretne megtenni, haladjon a parttal párhuzamosan, hosszú-hosszú kilométereken át sportolhat így.
Ha bajba kerül
Mielőtt vízre száll, töltse le a BalatonHelp applikációt. Ebben az applikációban elég megnyomni a Segélyhívás gombot, és a Mentésirányítási Központunk azonnal látja, hogy pontosan hol tartózkodik (GPS koordináták alapján). Azonnal hívjuk is önt telefonon. Részletesebben az applikációról itt olvashat.
Érdemes a biztonság kedvéért segélykérő telefonszámunkat is elmenteni (ez is csak a Balatonon működik, csakúgy, mint a Balatonhelp): +36 30 383 8383.
A fentiekből egyenesen következik, oda kell figyelni arra, hogy mindig fel legyen töltve a mobiltelefon, mikor vízre száll.
Korábbi hírek
- 2024-11-20 - Beszélgetés a vízimentő munkájáról
- 2024-11-18 - Miben hasonlít egy balatoni vízimentő és egy PwC-s kolléga munkája?
- 2024-11-15 - PARTNEREKET, FINANSZÍROZÁSI LEHETŐSÉGEKET KERESÜNK EGY VITORLÁSBONTÓ LÉTREHOZÁSÁHOZ!
- 2024-10-28 - Csodával határos módon sikerült megmentenünk egy idős vitorlázót
- 2024-10-07 - A VMSZ összefoglalója a 2024. évi nyári szezonról
- 2024-09-29 - Több riasztást is kaptunk az este és az éjszaka folyamán
- 2024-09-26 - Köszönjük, hogy minket választottak!
- 2024-09-24 - Eszközmentések a déli parton
- 2024-09-20 - Néhány biztonsági tanács csónakos horgászoknak
- 2024-09-18 - Sikeresen letették az első vízimentők az államilag elismert képesítő vizsgát
- 2024-09-13 - Interjú dr. Jászkuti Ákos mentőorvos - légimentővel
- 2024-09-06 - Milyen feladatai vannak a matrózainknak? - Képriport
- 2024-08-27 - Beszélgetés a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium vezetőjével
- 2024-08-21 - Interjú Szabó Nándor mentőtechnikus kollégánkkal
- 2024-08-19 - Felavattuk kilencedik mentőmellényállványunkat a Balatonon
- 2024-08-18 - Sikeresen élesztettünk újra egy vízbefulladt férfit ma délelőtt
- 2024-08-09 - Az idei gyerektáborunkról
- 2024-07-30 - Beszélgetés Tim Attila mentőápoló kollégánkkal
- 2024-07-30 - Beszélgetés dr. Béres András mentőorvos kollégánkkal
- 2024-07-25 - Súlyos betegségből gyógyult gyerekeknek rendeztünk vízbiztonsági programot